Ч ереп на 1,8 милиона години, открит в Дманиси, Грузия, показва, че далечните предшественици на човека принадлежат към един и същ вид, макар и да са изглеждали различно, съобщи "Яхуунюз".
Грузински и швейцарски учени пишат в сп. "Сайънс", че Хомо хабилис, Хомо рудолфензис и Хомо еректус са от една еволюираща линия, довела до съвременния човек.
Други антрополози обаче не са съгласни с теорията.
Учените са изследвали най-пълния череп на хоминид, намиран досега. Той е с малка черепна кутия, големи зъби и дълго лице, характерни за Хомо хабилис.
Много от характеристиките на мозъчната кутия обаче са типични само за Хомо еректус.
Фосилизираният череп на 1,8 милиона години е от място, където е намерена най-голямата колекция добре запазени останки от хоминиди в света. Те са и най-ранните доказателства за първобитни хора извън Африка - група, появила се малко след като ранният Хомо се отделя от австралопитека, чийто представител е фосилът Люси.
"Имаме най-доброто доказателство какъв е бил ранният Хомо - каза ръководителят на екипа Давид Лордкипанидзе от Грузинския национален музей в Тбилиси.
"Много важно е, че имаме толкова забележителна колекция, много е рядко да има такава от едно място", продължава специалистът.
Вариациите във фосилите до сега озадачаваха специалистите. Според проф. Лордкипанидзе обаче е ясно, че те са от една популация.
"Когато разгледахме тези вариации и ги сравнихме със съвременните хора, се вижда, че това е нормален диапазон на вариации" - допълни професорът.
Черепът е открит преди осем години. Оттогава екипът го сравнява с други фосили на Хомо от Африка, които датират до 2,4 милиона години.
Сравнителният анализ на черепите на хоминидите разкри достатъчно прилики, за да бъдат смятани най-ранните фосили на Хомо и хоминидите от Дманиси от един вид.
"Ако мозъчната кутия и лицето на "Череп 5" бяха намерени като отделни фосили на различни места в Африка, сигурно щяха да бъдат отнесени към различни видове - каза Кристоф Цоликофер от Института по антропология в Цюрих. - Причината е, че в "Череп 5" са обединени някои ключови черти, като малка мозъчна кутия и голямо лице, които досега не бяха наблюдавани заедно в ранен фосил на Хомо. Освен това, тъй като виждаме подобен модел и диапазон на вариации в африканските фосили, може да се приеме, че е имало един вид Хомо по това време там. А тъй като хоминидите от Дманиси са толкова подобни на африканските, приемаме, че те са от един вид".
Други палеоантрополози обаче мислят, че поне три различни вида хоминиди са съществували едновременно в Африка.
Сред тях е Фред Спур от лондонския "Юнивърсити колидж". Той определи като недостатъчни методите на анализ, използвани от екипа, за да бъде направен извод, че фосилите са от един вид.
"Те правят много общ анализ на формата на черепа, лицето и мозъчната кутия - каза той. - Проблемът е, че тези видове Хомо не се определят с толкова широки характеристики на общата краниална форма, а от много специфични черти, които не са използвани от тях. Такива например са дебелите и изпъкнали вежди, ъгловатият гръб на мозъчната кутия, някои детайли от основата на черепа, които са характерни за Хомо еректус, но не и за Хомо хабилис и Хомо рудолфензис", категоричен е специалистът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!