В капсулата, взета при мисията "ОСИРИС-РЕКС", е открит черен прах, съобщи АФП, позовавайки се на НАСА. Това съдържание е установено преди огледа на основната проба.
Капсулата се приземи в неделя, седем години след изстрелването. Според изявлението на НАСА мисията е успяла да вземе проба през 2020 г. в размер на 250 гр. от астероида Бену. Това е най-голямото количество материал от астероид, взиман досега.
Проба от астероида Бену пристигна в Хюстън за научен анализ
По време на взимането на пробата стана ясно, че капакът на кутията за събиране на материал не може да се затвори. В крайна сметка материалът беше обезопасен и прехвърлен в капсулата според предварителния план. Това е причината, поради която учените на НАСА очакваха, че извън отделението за събиране ще бъде открит материал.
“A scientific treasure box.”
— NASA Astromaterials (@Astromaterials) September 26, 2023
Scientists gasped as the lid was lifted from the #OSIRISREx asteroid sample return canister, showing dark powder and sand-sized particles on the inside of the lid and base.
Read more from the @NASA_Johnson curation lab: https://t.co/JBw6TCI7kB pic.twitter.com/t43QEDLH7G
При отварянето на капсулата във вторник в херметическо помещение в космическия център "Джонсън" в Хюстън, Тексас, бяха открити черен прах и отломки, обяви НАСА, без да конкретизира дали парчетата са от астероид. Материалът ще бъде анализиран, а отделението за събран материал на капсулата ще бъде разглобено, за да се получи достъп до основната проба.
На 11 октомври ще има пресконференция за обявяване на резултати. Анализът на пробата от астероида Бену ще позволи на учените да разберат по-добре как се е образувала Слънчевата система и как Земята е станала обитаема.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!