Ва аги закъснявате и обикновено за това е виновен изоставащият часовник? Няма проблем - учени създадоха възможно най-точния механизъм, който изостава само със секунда... на всеки 300 млн. години.
Новият атомен часовник, разработен от екип на университета в Колорадо, е два пъти по-прецизен от съвременните времеизмервателни уреди, използвани за регулиране на сателитните системи и международните времеви зони, пише "Дейли телеграф".
Механизмът, изработен от стронций подобно на предшествениците си, измерва времето, като използва движението на електроните около атомното ядро.
Новото при него е, че той прави "ефектът на махалото" при атомите още по-последователен и ритмичен, като ги улавя в лазерен сноп и ги охлажда до близо минус 134 градуса - температура, при която всяка материя престава да резонира.
Атомът се състои от ядро и електрони, които обикалят около него по точно определени орбити, обяснява проф. Ян Томсен, физик от университета в Копенхаген, работил с учените от Колорадо.
Като използваме насочен лазерен лъч, можем да контролираме движението на електроните в точно определена посока между орбитите - именно това представлява "махалото" при атомния часовник, продължава той.
Макар точността при този часовник да е прецизирана само с частица от секундата, пред учените се откриват нови възможности при измерването на огромни разстояния например - да кажем между далечните галактики в космоса.
Изследователите обаче искат да стигнат още по-далеч. Мечтаем за атомен часовник с идеална точност, признава проф. Томсен.
Часовник изостава само със секунда на всеки 300 млн. години
Атомният часовник от стронций е два пъти по-прецизен от съвременните уреди, използвани за регулиране на сателитните системи
21 април 2009, 16:49
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!