Б ългарският космически апарат „Люлин“, който се намира на борда на руската ракета „Протон – М“, изпрати първите си данни, предаде БТА. Ракетата излетя за Марс на 14 март от космодрума Байконур.
Получените данни за радиационните условия в междупланетното пространство на разстояние около 7.5 милиона километра от Земята показват средна измерена доза от галактичните космически лъчи 15 микрогрея в час, средният поток частици е 2.9 на квадратен сантиметър за секунда.
Дозите радиация, на която ще бъдат подложени космонавтите при първата човешка мисия на Марс, ще са на границата или ще я надвишават, съобщават от БАН, позовавайки се на информацията от „Люлин“.
Апаратът е част от европейската мисия „ЕкзоМарс“, която трябва да осигури първата човешка мисия на Червената планета и измерва количеството радиация,
на което ще бъдат подложени космонавтите. Предстои да бъде изработена защитата на екипажа, който ще пътува в срок от две или три години.
Българският апарат „Люлин“, монтиран на борда на ракетата, е създаден от Института за космически изследвания и технологии при БАН.
Данните от него пристигат на емблематичен ден – на 12 април честваме
Световния ден на авиацията и космонавтиката
и 55 години от полета на Юрий Гагарин в Космоса.
Любопитни факти за Юрий Гагарин и първият полет на човек в Космоса можете да разберете от видеото горе.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!