Б ългарски астрономи проследиха избухване в галактиката Андромеда (М31) с помощта на телескопи в Националната астрономическа обсерватория (НАО) в Рожен.
Сигналът е получен от роботизираните руски телескопи MASTER. През януари тази година те откриха явлението, което първоначално се предполагаше, че е класическа нова.
Според учените засеченият обект
не е класическа нова, а много по-рядко срещаната "червена нова”.
Откритието предизвика силен интерес и към българските учени постепенно се присъединиха двадесет астрономи от девет държави.
Работата си върху червената нова M31N2015-01a, която е първото подобно явление в галактиката Андромеда от 26 години насам, нашият екип от учени, начело с Александър Куртенков, публикува в едно от най-престижните издания Astronomy & Astrophysics.
Класическата нова е избухване, породено в система от две звезди, една от които е бяло джудже (изключително плътен и горещ малък обект).
Все още не е ясно как се образуват "червените нови".
Най-популярната теория е, че са продукт на сливането на две близки звезди с обща атмосфера.
За разлика от класическите нови, при червените повърхността на разширяващата се обвивка
става по-хладна и почервенява с времето, откъдето идва и наименованието им.
Първата известна "червена нова” е наблюдавана през 1988 г., отново в Андромеда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!