Н ово проучване на Fermilab CDF II (международна колаборация на учени) "разклати" Стандартния модел на физиката, съобщава Ars technica. Според него бозонът W се оказва по-тежка частица, отколкото се смяташе.
Елементарните частици са няколко. Две от тях са бозоните W и Z. Те са векторни и известни като слаби или междинни бозони. Те имат важна роля и са преносители на слабото взаимодействие и токове с промяна на заряда.
Макар да са известни с името "слаби сили", те са много важни във физиката. Те са един от фундаменталните елементи и имат роля в много процеси, включително някои форми на радиоактивност, разпадане на субатомни частици и др.
Откриха най-старата и най-отдалечена галактика, наблюдавана досега
Бозоните W и Z са около 100 пъти по-тежки от протона. Именно теглото им обуславя малкия им "обсег" и слабите сили. Благодарение на тях например "работи" Слънцето.
Анализът е използвал 10 години измервания с висока прецизност показват "пробив" в Стандартния модел. Този модел обяснява взаимодействията между всички частици. Бозонът W също е описан подробно и е един от крайъгълните камъни на Стандартния модел, казва пред CNET Джиорджио Чиарели, един от главните автори на проучването.
Според Стандартния модел всички отношения между частиците са точно описани и свързани. Ако една от тях се окаже по-различна, това може да промени и останалите. Следователно, може да се наложи пълно преосмисляне на целия модел - всички частици, взаимодействия и връзки.
Лунната светлина помага за по-точни сателити
Екипът от над 400 учени от целия свят е прекарал 10 години в постоянни изчисления, измервания и проверки на бозона W. Данните показват, че той е малко по-тежък отколкото Стандартният модел предвижда. Разликата не е голяма, но е достатъчна да се види ясно, че "нещо не е наред", казва Дейвид Тобак, друг съавтор.
"Възможно е да сме сбъркали, но не мислим, че сме... Измерването на малката разлика е с такава невероятна прецизност, че изпъква ", допълва Тобак.
"Проблемът" на W бозона е, че се разпада много бързо и не може да бъде измерен директно. Вместо това трябва да бъдат измервани неговите частици - електрон или муон и неутрино.
Направени са доста опити, които да гарантират консистентност на данните. "Това не е момент "Еврика". Беше по-скоро отрезвяващ момент. Бяхме скептични. Науката е организирана върхи скептицизма", казва Чиарели.
Той допълва, че учените са наясно от самото начало, че Стандартният модел не може да е абсолната теория. Има много неща, които той не може да обясни и затова са нужни промени.
За първи път в историята: Публикуваха пълния човешки геном
Откритието означава, че ще е нужно още време, за да могат учените да разберат какво трябва да се направи. "Движим се в тъмното. Знаеш, че има правилен път, но не знаеш къде е. Може би нашите анализи ще ни дадат посоката", казва Чиарели.
Възможно ли е да има живот на Плутон
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!