Б олкоуспокояващи лекарства, които масово се използват от хората, увеличават почти двойно опасността от тип сърдечна аритмия, която предизвиква инфаркт или инсулт, пише в. "Дейли експрес", позовавайки се на резултатите от холандско изследване.
За целите му специалисти от медицинския център "Еразъм" в Ротердам са проследили сърдечното здраве на близо 8500 души на възраст на и над 55 години. Изследователите са установили, че скорошният прием на нестероидни противовъзпалителни средства, сред които ибупрофен и диклофенак, е свързан с 1,8 пъти по-висок риск от атриална фибрилация, известна като "тихия убиец".
Състоянието, определяно като новата епидемия в сърдечносъдовите заболявания, е свързано с тройно по-висок риск от сърдечна недостатъчност и пет пъти по-висок риск от инсулт.
Болкоуспокояващите лекарства масово се използват при главоболие и мускулни болки, но милиони хора разчитат на тях за облекчаване на по-сериозни проблеми като артрит и други хронични състояния.
Експертите отбелязват, че макар да повдига сериозен въпрос, проучването не установява причинно-следствена връзка, а само зависимост между нестероидните противовъзпалителни средства и атриалната фибрилация, както и необходимостта от по-нататъшни изследвания.
През януари британската фондация "Сърце" заяви, че случаите на пациенти, диагностицирани с атриална фибрилация, са се увеличили с 20% през последните 5 години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!