М истериозна болест убива морските звезди от Аляска до Калифорния, като тези красиви животни губят крайниците си и омекват като желе, пише в. "Дейли мейл".
Учените още не могат да установят колко от колониите са прихванали заболяването.
Морският биолог проф. Пийт Раймонди от Калифорнийския университет припомни, че първите признаци на пандемията били забелязани миналото лято край остров Каяк в Аляския залив. Тогава били намерени много мъртви животни.
Преди се считаше, че високата им смъртност се дължи на затоплянето на водите. Но откритите умрели морски звезди в студената акватория на Аляска опровергаха това предположение.
"Това беше последното място на света, където можехме да предположим, че ще открием масово измиране на тези морски обитатели", признава проф. Раймонди.
Морът бързо се разпространи и по Западното крайбрежие на САЩ. Но се наблюдавали същите симптоми на мистериозното заболяване и при екземпляри, които били държани в аквариуми.
По кожата на животните се появяват охлузвания, а след това започват да омекват и да губят крайниците си.
Според Раймонди много съществена роля играят местообитанията при развитието на болестта. В плитките заливни води морът се развива сравнително бавно, като смъртта настъпва след седмици. Но в морските дълбини тя е много бърза и може да настъпи за един ден.
Болестта засяга основно морските звезди от вида Пизастер охраицеус (Pisaster ochraceus), но най-малко десет други вида са проявили нейните симптоми от миналото лято.
Представителите на вида Пизастер охраицеус се хранят с миди и ако броят им намалее съществено, количеството на мидите ще се увеличи и ще се наруши биоразнообразието.
Учените казаха, че през месец март ще направят още изследвания, за да стане ясно как може да се спре разпространяването на това заболяване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!