К осмическият боклук около Земята се увеличава все повече. Той е и на Луната, като няма кой да почисти и с времето това ще става все по-голям проблем, съобщава Ars technica.
Боклукът в космоса е предимно от останки от сателити и повредени космически апарати. На Луната обаче има и 96 чувала с екскременти, които са от астронавтите от шестте мисии "Аполо", които се приземиха там. Макар да няма данни какво се е случило с тях след толкова време, те все още са в статистиката.
Преди време астронавтът от "Аполо 16" Чарли Дюк коментира пред Vox, че по това време учените са смятали, че силната слънчева радиация ще унищожи оставените от астронавтите чували. Не е имало как да бъдат върнати, тъй като мисиите са били разчетени с конкретно тегло и нищо допълнително не е могло да бъде взето. Заедно с оставеното там оборудване и разбилите се апарати, само на Луната има около 200 тона боклуци.
Нов материал осигурява ток и вода от Слънцето
По-голям проблем се оказват остатъците от разбили се апарати, повредени сателити и ракети. Учените изчисляват, че в момента има около 7700 сателита, които са в орбита около Земята. Очакванията са броят им да достигне стотици хиляди до края на десетилетието.
Има голям интерес към извеждането на малки сателити в орбита, които се използват за различни цели - от разпръскване на сигнал за интернет достъп до наблюдение на климата и земеделски райони. "Ще бъде като голяма магистрала, по време на зимна виелица в пиков час и докато всички карат твърде бързо", коментира Джонатън МакДоуъл пред Space.com.
"Чандраян-3" установи контакт с орбиталната станция "Чандраян-2"
Учените се опитват да следят възможно най-много отломки, за да изпращат указания до сателитите да ги заобикалят. Това обаче става все по-трудно. Смята се, че има около 23 000 отломки над 10 см. и около 100 млн. елемента по-големи от 1мм. Дори и те обаче се движат с над 24 000 км/ч и при удар дори малка люспа боя може да увреди сателит или да пробие скафандър. А с увеличаването на сателитите и апаратите в космоса, ще се увеличи значително и броя от отломките и боклуците. Те пък ще са сериозен риск както за настоящите апарати в орбита, така и за всички последващи мисии, включително и тези до Луната, Марс и други обекти в Слънчевата система.
Най-големият проблем е, че никой не отговаря за чистенето. През годините е имало множество инициативи и опити, но тъй като има международно споразумение, че никой не може да обяви космически обект за своя собственост, отговорността се размива.
Изпращат минимозъци на Международната космическа станция, ето защо
Бактерия може да забави глобалното затопляне
Учените призовават, че космосът трябва да е разглеждан като глобален актив и да е под закрилата на ООН. Така ще може по-лесно да се изградят и организации, които са следят и помагат за чистенето на космическия боклук. И в момента има такива споразумения, но те са с доброволен характер и предимно символични.
Екстремните горещини убиват все повече хора, а най-лошото тепърва предстои
Климатолози: Горещините през юли бяха очаквани
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!