Националният археологически институт с музей при БАН показва 97 паметници с древни надписи в изложбата "Еграпса. Скрипси. Аз писах".
Изложбата е част от програмата на предстоящия в края на август в София 22-ри Конгрес за византийски изследвания (22byzantinecongress.org).
От музея казват, че с експозицията се прави опит да се запълни една празнина в познанието на хората за писмеността по българските земи, за характерните исторически извори, сравнително непознати за широката публика, но с доказана стойност за нашата история и култура.
Изложени са надписи върху камък, керамика, метал, дърво, тъкани и мазилка, злато и върху стенописи. Многообразието не може да се покаже само в оригинали, затова има преписи и фотографии.
В музея могат да се видят средновековни надписи на гръцки, латински и български език.
Сред тях е битолският надпис на цар Иван Владислав от 1015-1016 г., в който владетелят е наречен "самодържец български", а градът е "укрепен за защита на българите".
Изложени са също печати, монети, пръстени-печати на български царе и велможи.
Представени са и поменателен надпис от 992-993 г., поставен от Цар Самуил в памет на родителите му, тухла от Софийско с надпис на латински "Аз писах", както и дарителски надпис върху свещник от кремиковска църква от 1582-83 г.
От представените официални надписи се вижда, че царската институция открай време се е отъждествявала с държавата и с българщината изобщо.
Според сревновековния човек грамотността е била повод за гордост и паметниците от онова време доказват, че пишещите са били значителен дял сред различните слоеве на населението - като се започне от царя и се стига до гражданина, от патриарха до монаха и селянина.
Изложбата е съставена от НАИМ при БАН със съдействието на Националния исторически музей, регионалните музеи в Русе, Силистра, Шумен, Перник, Варна, музея в Провадия, Архитектурно-историческия резерват Плиска, Археологическия музей във Велики Преслав и Столичната община.
През август 2006 г. в Лондон Софийският университет "Св. Климент Охридски" бе избран за домакин на следващия, 22-ри XXII Международен конгрес за византийски изследвания.
Конгресът, под надслов "Византия без граници", ще се състои от 22 до 27 август 2011 г. под егидата на президента на Република България.
България е била домакин на Четвъртия Международен конгрес в София през 1934 г., на който е било взето решението за учредяване на Международната асоциация по византинистика (aiebnet.gr).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!