С поред ново изследване астрономите са открили бързо повтарящи се радиоизбухвания от далечна „мъртва“ галактика, която не би трябвало да съдържа енергия за генериране на такъв тип сигнали. Това предаде ABC News.
Източникът на бързите радиоизбухвания (FRB) - внезапни проблясъци на радиовълни, които продължават само милисекунди - досега беше свързван с млади, намагнетизирани неутронни звезди, които изразходват много енергия при формирането си. Но според статия, публикувана в The Astrophysical Journal Letters, спящата галактика, от която произхождат тези радиоизбухвания, не би трябвало да съдържа такъв тип млади звезди.
Изследователите очакват FRB да възникват във вътрешността на галактиката ѝ, тъй като тези FRB са толкова енергични, в област от галактиката, в която активно се формират нови звезди, казва Вишвангти Шах, докторант в Катедрата по физика и Космическия институт „Тротиер“ в Университета Макгил. Тези FRB, наречени FRB 20240209A, се намират извън масивната древна елиптична галактика, с която са свързани и която съдържа само стари и мъртви звезди, каза Шах.
„Това откритие беше наистина изненадващо и вълнуващо“, каза тя.
Astronomers have detected fast-repeating radio bursts from a distant "dead" galaxy that should not contain the energy to produce these types of signals, according to new research.
— ABC News (@ABC) January 26, 2025
Read more: https://t.co/YfJsZZ8vsK pic.twitter.com/NSsomKXJnD
Шах и нейният екип използват Канадския експеримент за картографиране на интензивността на водорода - известен още като телескопа CHIME - за да открият множеството избухвания от едно и също място, казва Шах. Но тъй като телескопът CHIME не можеше да определи точното местоположение на радиовълните, те го комбинираха с по-малък телескоп, подобен на CHIME, за да определят местоположението на FRB. След това те използваха телескопа Gemini North в Хавай, за да изобразят региона около мястото на FRB.
Изображението от Gemini потвърди, че в близост до FRB няма друга галактика.
"Малки червени точки": "Джеймс Уеб" разкри тайните на ранната Вселена
„Там няма друга галактика“, казва Шах.
Древната елиптична галактика, в която астрономите са открили радиовълните, се намира на около 2 млрд. светлинни години от Земята и е на възраст около 11,3 млрд. години, според статията.
Astronomers have detected fast-repeating radio bursts from a distant "dead" galaxy that should not contain the energy to produce these types of signals, according to new research. https://t.co/AzTzZYzJIG
— ABC News (@ABC) January 25, 2025
От 2007 г. насам, когато астрономите за пръв път откриват радиоизригвания, са регистрирани хиляди такива, каза Шах и добави, че знаят точното местоположение само на около 100 от тях - всички в близост до активно формиращи се звезди.
„Този конкретен FRB е наистина извънреден и поставя под въпрос нашите теории за това какво произвежда FRB“, каза Шах.
Астрономите предполагат, че FRB може да произхождат от два остатъка от свръхнова, наречени неутронни звезди, които се сливат или колапсират върху себе си, каза Шах.
Изучаването на тези FRB ще позволи на изследователите да разберат по-добре пространството между мястото на възникването им и Млечния път, както и какво се случва в отдалечени региони на Космоса, казва Шах.
* Във видеото: Защо галактиката, в която живеем, се казва Млечен път
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!