Г рупа астрономи от Университета в Палермо са забелязали мощното изригване на звездата HR 9024, която се намира на около 450 светлинни години от нашата планета.
Енергията, отделена при изригването, е 100 хил. пъти по-голяма от тази на периодичните изригвания на нашата звезда – Слънцето.
Изследователите с ръководител Костанца Арджирофи твърдят, че това е първото изригване на отдалечена звезда, което се наблюдава в такива детайли.
Астрономите добре познават поведението на нашата собствена звезда, което до някаква степен им помага и в изучаването на далечните звезди във Вселената.
Коронарните масови изригвания са най-мощните, наблюдавани при поведението на Слънцето.
Едно от най-мощните такива бе регистрирано през 2012г., когато скоростта на масата изхвърлена от нашата звезда беше около 12,75 млн. километра в час.
Учените отдавна предполагаха, че най-вероятно и при другите звезди в необятната Вселена би трябвало да се наблюдават подобни явления като коронарни масови изригвания и магнитни бури.
„Коронарните масови изригвания са едни от най-важните в изучаването на поведението на звездите във Вселената”, казва Костанца Арджирофи пред Space.com.
„Подобен тип изригвания могат да причинят огромна загуба на маса и кинетична енергия в живота на една звезда. Коронарните масови изригвания влияят също така и на екзопланетарните системи”.
Въпреки това до този момент астрономите не бяха регистрирали коронарно масово изригване от друга звезда, различна от Слънцето.
„Коронарните масови изригвания бяха неуловими”, казва Арджирофи. „През последните десетилетия имаше различни твърдения за регистрирането на подобни, но нито едно от тях не се потвърди”.
Обект на наблюдение на учените от Университета в Палермо е звездата HR 9024, чиято маса е три пъти по-голяма от тази на нашето Слънце и тя се намира на около 450 светлинни години от Земята.
Използвайки космическата обсерватория „Чандра” на НАСА, те откриват, че температурата на звездната плазма на HR 9024 достига до 4 млн. градуса по Целзий.
При наблюденията си учените забелязват, че светлинното излъчване на звездата се променя в определени времеви интервали, което предполага движение на нагорещената плазма.
Изследователите веднага предполагат, че става въпрос за коронарно масово изригване.
Учените с ръководител Костанца Арджирофи предполагат, че масата, изхвърлена от звездата по време на изригването се равнява на ¼ от масата на Земята, а отделената енергия е с 80 трилиона по-мощна от тази, освободена след пускането на атомните бомби над Хирошима.
„Регистрираното изригване е с около 10 000 пъти по-масивно от тези, които сме си представяли, че съществуват във Вселената”, казва Арджирофи.
„Но за сметка на това не беше толкова бързо, колкото предполагахме. Явно магнитните полета на млади звезди като HR 9024 не са толкова ефективни в ускоряването на процеса и отделянето на маса и енергия както магнитното поле на нашето Слънце например”.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини и любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!