З асичането на радиосигнали от дълбокия космос вече е рутинна процедура за астрономите. Въпреки това все още има случаи, които ги изненадват, както е станало с едно от последните им открития, съобщава сп. Nature.
Астрономи от Швеция са засекли повтаряем радиосигнал, който е наречен FRB 20200120E, който се успели да проследят до неговия източник. Обикновено това са магнетари, но понякога има и изненадващи източници.
Такъв е случаят с въпросния радиосигнал, който е проследен до звезден клъстер в района на "Голямата мечка". Клъстерът се намира в галактика Боуд, като отново най-вероятният източник е магнетар.
На тази планета валят течни скъпоценни камъни
Интересното този път е, че се смята, че магнетарите не съществуват в стари звездни клъстери. Според учените радиосигналът идва от "силно магнетизирана неутронна звезда, която се е образувала или при процеса на образуване на бяло джудже, или при сливането на малки звезди от бинарна система".
Ако източникът действително е активен магнетар, то значи той е образуван по непознати до момента начини. Единият вариант е именно бяло джудже, което е погълнало голямо количество газ и материя от близка звезда или е погълнал близка звезда напълно.
Суперкомпютър пресъздаде историята на Вселената
Нова теория: Животът на Земята е започнал с отрова
Нужни са допълнителни наблюдения, за да се определи какво се е случило. Откритието е необичайно и показва отново, че във Вселената се случват много повече процеси, отколкото са известни до момента на учените.
Aстронавтите масово се оплакват oт странни болки
5 любопитни факта за новия космически телескоп
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!