У чени от няколко институции, включително Масачузетския технологичен институт (MIT), са открили и потвърдили наличието на първия по рода си регулярен бърз радиоимпулс от дълбокия космос, съобщава сайтът на института. За този сигнал беше съобщено още през февруари т.г., но сега са готови и резулттите от по-задълбочените анализи.
Учени засякоха първите радиовълни от Млечния път
Сигналът е кръстен FRB 180916.J0158+65, като е първият засичан досега, който има периодично поведение. В продължение на четири поредни дни от източника идват голям брой интензивни сигнали. Те са в произволен порядък в рамките на тези четири дни.
Учени доказаха и основата на Теорията на относителността
След това следва 12-дневен период с пълна радиотишина. Така се оформя 16-дневен цикъл, който се повтаря с постоянна точност през цялото време на наблюдение на зоната, от която идва сигналът. Досега това са над 500 дни.
Астрономът Киоши Масуи, част от екипа направил проучването, казва, че сигналът е "точен като часовник". "Това е голяма улика, която можем да използваме в търсенето на физиката, която е в основата на тези радиосигнали, които за момента никой не разбира", допълва Масуи.
Сигналът е засечен за пръв път през септември 2018 г., като наблюденията и анализът продължават до февруари 2020 г. Конкретният източник не е известен. Учените са успели да проследят сигнала до един от краищата на гигантска спираловидна галактика, която се намира на 500 млн. светлинни години от Земята. В тази зона се засича интензивно формиране на нови звезди.
Въпреки това все още не може да се определи конкретният източник. Заради това учените в момента имат само хипотези.
Една от възможностите е неутронна звезда, която се върти, но нестабилно и се "поклаща". Така може би зоната, която излъчва сигнала, се насочва към Земята през 12 дни.
Астрономи откриха астероид с опашка като комета
Друга вероятност е бинарна система, например две неутронни звезди, които обикалят една около друга. Може само едната от тях да излъчва сигнала, а другата да я закрива през повечето време.
Третият вариант е източникът да се върти около централна звезда и сигналът да се насочва към Земята при определена позиция. Например когато звездният вятър е към Земята.
Четвърти вариант е магнетар - неутронна звезда с много мощно магнитно поле около себе си. Те са сравнително непознати, тъй като са рядкост, но се знае, че могат да отделят интензивни радиоимпулси. Не се обсъжда вариант импулсите да са дело на цивилизация, каквато възможност предложи един учен през февруари.
Мистериозните радиосигнали може да са на извънземни
Космически радиосигнал се повтаря на всеки 16 дни
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!