М акар много астрономи да изучават дълбокия Космос, все още има много неща, които човечеството не знае и за Слънчевата система. Например какъв е произходът на астероидния пояс между Марс и Юпитер. Учени от Университета на Флорида смятат, че са открили отговора на този въпрос, съобщава онлайн изданието Engadget.
Малък метеорит се е взривил в небето над Русия
Унищожителната експлозия, която тревожи учените повече от век
Според тях 85% от всички астероиди във вътрешния главен пояс произлизат от останките на 5 или 6 малки, разпаднали се планети. Те са Flora, Vesta, Nysa, Polana и Eulalia. Това са и т.нар. фамилии, което в момента е основният начин за категоризиране на астероидите. Астероидите във фамилия са тези, които произлизат от разпада на познати тела.
Кои страни са най-заплашени от астероиди
Досега астрономите се питаха как са произлезли останалите 15% от астероидите, които нямат фамилия. Според новото проучване и тези астероиди произлизат от същите фамилии или "няколко призрачни фамилии", т.е. такива, които все още не са известни и не са струпани на едно място. Основното заключение в случая е, че данните изключват възможността тези астероиди да са се образували индивидуално.
"Нашите заключения подкрепят модела, че астероидите са образували в следствие на гравитационен срив на материал в протопланетарен диск", пишат учените в журнала Nature.
На практика всички метеорити паднали на Земята или изгорели в атмосферата ѝ досега са именно астероиди от Слънчевата система. До сега учените са открили само един астероид с междузвезден произход.
Междузвездният астероид няма извънземни обитатели
Астероид изненада учените, преминавайки близо до Земята
Останалите идват от границите на Слънчевата система и са доста интересни на учените, защото чрез тях може да се научи повече за нейната история. "Освен това тези тела често преминават покрай Земята и сме загрижени колко са на брой и от какви материали са изградени. Ако някой от тях някога се насочи към Земята и искаме да го отклоним, трябва да знаем какъв е", коментира Стенли Дермот, ръководител на проучването.
Вижте как "Хъбъл" засне засмуквана от черна дупка галактика
Вселената може да има 10 пъти повече галактики, отколкото предполагаме
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!