А стероид, който удря Земята и променя всичко, не е само плод на работата на холивудски сценаристи. Това е съвсем реален риск, който макар и сравнително малък, все пак съществува.
А според ново проучване на учени от Университета "Къртин", защитата от астероиди чрез тяхното унищожаване може да се окаже доста по-трудна от очакваното. Учените са анализирали чат от пробите от астероида Itokawa, който беше посетен от японската мисия Hayabusa 1 през 2005 г., съобщава CNET.
"За разлика от монолитните астероиди, Itokawa не е просто една буца скала, но е съставен от различни и "хлабаво" събрани камъни и отломки. Близо половината от обема му е празно пространство", казва проф. Фред Джордан, съавтор на проучването.
НАСА ще търси извънземни с нов телескоп
Въпреки това обаче, анализът на отломките показва, че астероидът е много устойчив. Оказва се, че той е на няколко милиарда години - значително по-стар и здрав от първоначалните прогнози.
"Това е удивително дълго време за астероид от такъв размер да оцелее", казва Джордан. Причината е, че съставът му е подходящ за абсорбирането на удари. "Накратко, открихме, че Itokawa е като гигантска космическа възглавница и е много трудно да бъде унищожен, допълва експертът.
Учени засякоха "специален" радиосигнал от галактика
Откритието ще промени стратегиите на астрономите за защита на Земята от опасни астероиди. Първоначалната идея беше те да бъдат взривявани с ракети или удряни, за да бъдат отклонени от траекторията си. Втората идея е предпочитана, но тя изисква астероидът да бъде засечен достатъчно рано, за да може да бъде изпратен апарат, който да се удари в него и да го отклони навреме.
Земята може да има втора "временна Луна"
"Джеймс Уеб" се оправи от дефект на важна система
По-големият риск са астероидите, които биват открити късно. Взривяването им с ядрени ракети може да се окаже неефективно. Според съавтора на проучването Ник Тимс, откритието дава други възможости. Например взрияването на ядрена глава близо до астероида, за да бъде отклонен, но не и да бъде унищожаван.
Първият мини сателит успешно достигна Луната
Нова карта на Вселената показва колко е голяма
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!