А стероидите се оказват доста по-трудни за унищожаване, отколкото се смяташе. Това показват резултатите от ново проучване на учени от университета "Джон Хопкинс", което той е публикувал на сайта си.
Японски космически апарат ще стреля по астероид
Астрономите постоянно търсят потенциално опасни за Земята астероиди и често намират такива. За щастие, в повечето случаи рискът е минимален. Въпреки това защитата на планетата от удар с астероид далеч не е нещо, което учените подценяват и работят усилено в създаването на различни методи.
НАСА ще разбие космически кораб в астероид, за да спаси Земята
Една от най-популярните идеи е изстрелването на ядрена ракета към опасния астероид, която да го взриви на парчета или най-малкото да го отклони от траекторията му. Това проучване обаче посочва, че идеята не е толкова удачна.
"Смятахме, че колкото по-голям е обектът, толкова по-лесно ще се разпадне, защото при големите обкеит има по-голяма вероятност за слаби места. Нашето проучване обаче показва, че астероидите са по-здрави отколкото смятахме и е нужна много по-голяма енергия, за да бъдат разбити", коментира Чарлс Ел Мир, ръководител на екипа.
НАСА обяви края на марсохода Opportunity
Мъск обяви колко ще струва билет до Марс
Учените са използвали компютърен модел със симулация на астероид с ширина 1 км., който удря 25 пъти по-голям астероид със скорост 5 км. в секунда. При удара по-големият астероид действително се разпада на малки части. Те обаче оотново се събират в общо тяло заради ефекта на гравитацията в ядрото на астероида.
Разбира се, това променя неговата плътност и форма, но все пак показва, че използването на ядрено оръжия срещу астероид може да няма очаквания ефект. Компютърният модел показва. че дори след такъв удар гравитацията отстава толкова силна, че астероидът не е просто купчина отломки, а продължава да има сериозна сила.
Учени откриха начин да "наблюдават" тъмната материя
Все пак има и положителен ефект, който може да се използва от бъдещите космически изследователи. Взривът очаквано променя местоположението на различните минерали и изкопаеми, които има на астероида. Това може да се окаже от полза за бъдещи мисии за събиране на ресурси от подобни космически тела.
Проучването дава и добра насока на учените, които продължават да разработват различни решения. Авторите му отбелязват, че и в момента астероиди като този над Челябинск са сравнително често явление и е въпрос на време преди някой доста по-голям подобен обект да наложи взимането на реални мерки за защита.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!