А стероид е прелетял на едва 7000 км. от повърхността на Тихия океан в понеделник, съобщава онлайн изданието CNET. Космическият обект е бил засечен практически в момента на прелитането си над планетата, като е бил открит от учени в Аризона.
Кометата "Суан" вече е видима с невъоръжено око
Астероидът е с приблизителна ширина между 3 и 6 метра, което го прави сред по-малките и съответно - доста по-трудни за засичане. Особено и при такова малко разстояние. За сравнение, орбитата на повечето сателити е на 36 000 км. от Земята.
"Хъбъл" откри екзопланета на която вали дъжд от желязо
Междузвездната комета "Борисов" изненада учените
Астероидът 2020 JJ е преминал на около 7000 км., но не е представлявал опасност за Земята. Учените изчисляват, че най-вероятно той ще изгори в атмосферата, ако беше започнал да навлиза в нея.
Все пак, астероидът ще остане в историята, влизайки на шесто място в класацията по най-близо преминали обекти покрай Земята от 1900 г. насам. И все пак, учените отбелязват, че всички 10 най-близки преминавания са засечени след 2004 г.
Това не означава, че Земята изведнъж е станала по-привлекателна за астероиди. Всъщност, от тогава досега учените значително са усъвършенствали методите за откриване на близки астероиди, а и техниката е много по-добра.
2020 JJ не представлява опасност за Земята, но може да е риск за стотиците сателити около нея. За сега обаче и сателитите се разминават на косъм от подобни сблъсъци.
Астрономи доказаха още една теория на Айнщайн
Учени откриха най-ярката супернова досега
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!