М нозинството американци искат от НАСА да полага по-активна и ефективна грижа за защита на планетата от астероиди. Това показва ново проучване на Pew Research Center, цитирано от Ars technica.
В него са участвали 10 329 пълнолетни американци. От тях 60% казват, че приоритет за НАСА трява да бъде мониторинг за астероиди и други обекти, които може да ударят Земята. 50% казват, че друг приоритет трябва да бъде наблюдение на климатичните системи на Земята.
НАСА действително има такива проекти, но те не получават пълното внимание и ресурси на агенцията. Нейните топ приоритети са коренно различни и са изпращане на хора на Луната и Марс.
Мистерия на Луната: Откриха аномално топлинно петно от далечната ѝ страна
Тези мисии обаче имат много по-малък интерес от страна на анкетираните. Едва 12% казват, че изпращането на хора на Луната трябва да е топ приоритет. 11% казват същото и за изпращането на хора до Марс. Въпреки разминаването в приоритетите, две трети от анкетираните казват, че имат положително мнение за НАСА, а 9% - отрицателно.
Според обществото, други водещи приоритети за НАСА трябва да са базово изучаване на космоса, разработка на технологии, които да се използват и за други цели и изучаване как пътуването в космоса влияе на човешкото здраве. Също така да търси природни ресурси, които да ссе използват на Земята. Дори търсенето на живот на други планети е с по-висок приоритет от изпращането на хора на Луната или Марс - 16% смятат така.
Черно тото: Какви са шансовете да ви удари метеорит?
Връщането на проби от Марс ще е много по-скъпо
Разминаването между очакванията на обществото и реалните приоритети става още по-видимо при разглеждане на бюджета на НАСА. За фискалната 2024 г. агенцията е поискала 210 млн. долара финансиране за мисията за следене за рискови обекти. Тя трябва да стане факт през 2028 г.
НАСА заключва четирима доброволци в симулация на Марс за една година
NASA търси доказателства за живот на Луната
Също за фискалната 2024 г. НАСА е поискала 8 млрд. долара финанзиране за мисията Artemis. Аргументът е, че мисиите са коренно различни и съответно и разходите са доста по-ниски за едната.
Учени откриха органична материя на Марс
Илон Мъск си намери нова планета за колонизиране
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!