А кулите са страховити морски същества, но понякога са и жертви.
Годишно се убиват над 70 млн. от тях – някои убиват тези риби за спорт, други ги залавят погрешка, а трети ги ловят заради перките им, от които се приготвят деликатесни ястия в някои култури – като китайската например.
Някои рибари дори ловят акулите и само отрязват перките им, а осакатените риби после пускат обратно в морето, където те умират.
Акулите обаче могат и да са полезни. Ето няколко неща, с които те помагат на хората:
1. Характерната форма на акулите ни помага да създаваме по-добри автомобили. През 2005 г. известна марка автомобили се обръща към природата и създава първата в света „бионична“ кола. Тя използва аеродинамичната форма на акулите, което я превръща в един от най-бързите автомобили в класа ѝ.
2. Благодарение на акулите можем да подобрим сетивата си. Те виждат в почти непрогледна тъмнина, надушват миризми от километри и усещат дори най-далечните вибрации във водата. Анализирането на сетивата на акулите може да ни помогне да разберем повече за собствените си способности.
3. Веществото скваламин, което се синтезира в черния дроб на акулите, може да помогне за бързото лечение на опасни инфекции и болести. То убива бактерии и вируси и в някои случаи може дори да намали развитието на туморни образувания.
4. Почистването на океаните също е сред жизненоважните ползи от големите риби. Много от тях консумират мъртви и умиращи животни и по този начин поддържат океаните чисти.
5. Акулите притежават удивителна електрическа чувствителност. Резултатите от изследването на органите им биха ни помогнали за по-добрата навигация на самолети и кораби.
6. Хищните риби помагат за филтрирането на водата. Някои акули функционират като своеобразни филтри, защото консумират големи количества зоопланктон. Това помага за пречистването на водата и премахване на цъфтежа на водораслите.
7. Перките и характерната форма на акулите чук са били източник на вдъхновение за авионженерите.
8. Акулите имат силно развита имунна система. Изследването им може да доведе до нови методи за превенция на някои от най-смъртоносните заболявания.
9. Тези риби консумират скатове и други естествени хищници на миди, раци и омари. Намаляването на популацията на акулите води до изчезването на ракообразните.
10. Акулите могат да са източник на информация за произхода и еволюцията на всички гръбначни видове, включително и хората.
„Дискавъри“ привлича вниманието на зрителите върху интересния живот на тези морски обитатели със своята „Седмицата на акулите“, която започва на 25 август.
Всяка вечер в продължение на седмица между 22 и 24 ч. зрителите ще могат да проследят серия от тематични предавания, посветени на тези страховити риби.
През септември по „Енимъл планет“ пък тръгва цял „Месец на акулите“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!