Лесно е да затънете във въпроси като: "Има ли живот на Енцелад?" и "Къде са всички извънземни?", но повечето хора се борят с по-основни (но забавни!) въпроси като: "Защо не можем да захранваме колите си с магнити?" и "Биха могли хората да дишат въздуха на Марс?".
Един такъв въпрос, който изглежда хората имат, е "ако слънцето е в небето, защо има топлина на земята, но не и в небето?" попитаха във Facebook групата Physics is Fun.
Първо, космосът е студен, като фоновата температура е средно 2,7 Келвина (−270,45°C или −454,8°F). И Слънцето наистина е горещо по объркващи начини. Ядрото достига температури над 15 милиона °C (27 милиона °F), докато повърхността (фотосферата) пада до около 5500 °C (10 000 °F), докато слънчевата корона (външната атмосфера) става по-гореща по-далече от фотосферата , достигайки температури от 3,5 милиона °C (2 милиона °F).
Така че защо космосът не е горещ? Е, този привиден парадокс вероятно идва от хората, които интуитивно мислят за Слънцето като за горещ огън, нагряващ планетите като препечен блат близо до голям огън. Това не е начинът, по който планетите се затоплят. Топлината, която усещаме на Земята, не е директна топлинна енергия от Слънцето, а резултат от слънчева радиация, излъчвана от Слънцето (дължини на вълните в електромагнитния спектър, включително видимата светлина), взаимодействащи с частици на Земята.
С по-малко частици, с които да взаимодейства във вакуума на космоса, няма достатъчно материя, която да се нагрява чрез радиация. Това обаче не означава, че можете да изпратите космически кораб близо до Слънцето и да очаквате да изпитате много ниски температури. Когато поставите материята на пътя на слънчевата радиация, тя ще се нагрее.
При най-близкия си подход слънчевите щитове на слънчевата сонда Parker на НАСА ще се сблъскат с температури от 1400°C (2600°F), докато сондата се опитва да запази полезния си товар при около стайна температура. Очаква се това да стане като преминава през короната на Слънцето със скорости, които никога досега не са постигани от обекти, създадени от човека.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!