В ърховният бог Зевс е може би една от най-важните фигури в старогръцката митология.
Адрастея е една от жените, които се грижат за малкия Зевс и го защитават от унищожителния гняв на баща му – титана Кронос.
Ролята на Адрастея за издигането на олимпийските богове е огромна, тъй като благодарение на нея и останалите нимфи Зевс успява да се спаси от смъртта и гнева на собствения си баща.
Адрастея е и името на най-малката от четирите вътрешни Луни на газовия гигант Юпитер.
На 8 юли 1979г. американският астроном Дейвид Джууит и неговият колега Даниелсън разглеждат поредните получени кадри от „Вояджър 2”.
На една от тях двамата забелязват бледа точка, което ги провокира да разберат какъв точно е заснетият обект.
Бледата точка се оказва Адрастея – вторият най-близък естествен спътник на Юпитер.
Адрастея е първата луна, открита благодарение на данните, изпратени от междупланетарна сонда (в случая „Вояджър 2”).
През 1983г. Адрастея официално получава името си.
През 1998г. космическият апарат „Галилео” успява да я заснеме, но единственото, което астрономите установяват от предоставените кадри е формата на луната и нищо повече.
Учените възлагат надежди на мисията „Джуно”, която е концентрирана най-вече върху изследването на Юпитер, но ако всичко върви по план апаратът може да даде много отговори и за луните на най-голямата планета в Слънчевата система.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!