В секи човек знае, че сънят е важен за неговото здраве. Също така обаче мнозина подценяват неговата значимост и често спестяват по някой друг час спане заради твърде много задължения или пък за повече забавления.
Недостигът на сън обаче може да има значителни последици както за физическото, така и за психическото здраве. Противно на популярното схващане, няколко последователни дни на недостатъчно спане не могат да се "компенсират" с една нощ по-дълг сън.
Всъщност подобна липса на регулярност дори може да влоши нещата. Тялото предпочита да си има редовен режим на спане, който да включва приблизително едни и същи часове на лягане и ставане. Само постоянството може да се справи с недостига на сън, а последиците от липсата на достатъчна почивка са значителни, отбелязва американският Център за контрол и превенция на заболяванията, цитиран от CNET. Според негови данни, недостигът на сън увеличава вероятността за психически проблеми 2,5 пъти.
Сладки сънища: 5 витамина, които ни помагат да спим добре
Добрият сън е в основата на справянето с разнообразни психически състояния, отбелязват учените. Чрез него се подобрява комуникацията между невроните, премахват се токсини от мозъка и същият успява да обработи наученото през деня. Сънят помага на мозъка да запази своята адаптивност и "гъвкавост" към различни ситуации и стимули. А ето и шест начина как липсата на достатъчно сън може да повлияе на психическото здраве.
Ако периодът на недостиг на сън е продължителен, човек ще има трудности да контролира емоциите си. Те може да отидат в крайности без да има видимо обяснение защо. Обикновено превесът е на негативните емоции - изблик на плач, гняв, напрежение.
Местим стрелките на часовника: Как ще ни се отрази?
Втори потенциален проблем ще е цялостното възприятие за света. Човек може да започне да вижда света много по-труден и има защо. Мозъкът не е отпочинал, не е обработил информацията и следователно му е по-трудно да взима решения и да осмисля случващото се.
Третата причина е "любимият" стрес. Добрият сън помага за намаляването на стреса, докато лошият или недостатъчният - за увеличаването му. Според проучване на Американската асоциация по психология, 21% от възрастните казват, че когато не спят достатъчно, усещат увеличаване на стреса. А когато човек е стресиран, спи по-зле и се получава затворен кръг. В тази ситуация, 45% от хората, които казват, че вече са стресирани от други фактори, липсата на достатъчно сън увеличава стреса им още повече.
Вижте значението на съня за всеки един етап от живота ни
Четвъртият проблем от липсата на сън е с концентрацията и т.нар. мозъчна мъгла. Докато първото е ясно, второто е по-интересен феномен. Мозъчната мъгла на практика е уморен мозък, който трудно обработва информация и не може достатъчно добре да учи нови неща, както и да формира спомени.
Пето, недостатъчно сън може да повлияе на нивата на ключови хормони. Те се отделят и обработват от тялото докато то почива. Сред тях са хормоните на растежа, както и мелатонин, кортизол и др. Апетитът също се влияе от количеството сън. Когато тялото регулярно не получава достатъчно почивка, тези и други хормони могат да излязат от баланс и да се проявят в множество различни проблеми.
Да спим като бебе: Три правила за здрав сън
И последно, но не по важност, липсата на сън може да допринесе и да увеличи ефекта на различни психически проблеми. Сред тях са тревожност, депресия, биполярност и дори личностни разстройства.
Натурални начини да "хакнете" щастието
Именно затова редовната липса на достатъчно сън не трябва да се пренебрегва или да се самодиагностицира с класическите опрадвания за твърде много работа, липса на време и др. При трайни проблеми със съня, включително трудно заспиване, често будене и др. е важно да се потърси специализирана помощ.
Щастието е наука - как да работи в наша полза
Как да "хакнем системата" на хормоните на щастието
Учени откриха защо музиката ни кара да изтръпваме
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!