В сички знаят, че дългото седене на едно място е вредно. Лекарите препоръчват да се става поне веднъж на час и да се прави кратко раздвижване за около пет минути. Това е абсолютният минимум и може да не помага много, особено ако и самата стойка на седене не е правилна.
Има много причини за неправилната стойка при седене. Някои от тях са обективни - неудобен стол, неподходяща височина на стола и на бюрото. Други не са толкова видими и често не ги осъзнаваме, отбелязва How-to Geek. Много хора допускат неосъзнати грешки в начина си на седене и докато си мислят, че така им е по-удобно, всъщност спомагат за влошаване на проблемите си.
Една от популярните пози при седене е с кръстоване на краката. Това е удобно в дадения момент, но всъщност увеличава напрежението върху ханша и кръста, което пък може да се отрази в прегърбване. По-правилно е да се седи с двата крака стъпиили на пода или поставка. Ако все пак кръстоването ви е много удобно, старайте се да е за кратки периоди от време и с по-честа смяна.
Достатъчно ток ли пести изключването на лампите
Другата грешка вече беше спомената - твърде дългото седене без ставане. Ако трябва, си направете брояч или напомняне, за да се изправяте на всеки 30-60 минути. Практически всички умни гривни и часовници също разполагат с тази функция и тя просто трябва да се активира.
Трета популярна грешка е прегърбването. Често хората не осъзнават как с течение на времето се прегърбват и го разбират чак, когато усетят болка или напрежение в гърба. Разбира се, човек трудно може постоянно и съзнателно да поддържа позицията на гръбнака, особено докато работи. Това е ролята на облегалката на стола. Тя трябва да се нагласи в неутрална позиция - поне 90 градуса или с лек наклон назад. Тогава напрежението върху гръбнака ще бъде намалено и общият комфорт ще е много по-голям.
Как да заредим Android смартфон най-бързо
Следващата грешка е накланянето на главата напред. Средното тегло на човешката глава е около 5 кг. Когато обаче тя се наведе напред, това тегло започва да бъде теглено от гравитаията в друга посока и се създава значително напрежение в мускулите на врата и началото на раменете и гръбнака. Дори и лекият наклон с времето може да доведе до проблеми, особено ако човек няма редовна физическа активност.
И тук правилната стойка на гръбнака (без прегърбване) е важна за решаването на проблема. Отново добре позиционираната облегалка на стола ще помогне. От голяма полза ще е висока облегалка или подглавник, за да може да имате опора и за главата.
Следващата грешка е косвена. Погрижете се за позицията на монитора (горният му ръб да е на нивото на очите) за да не се налага навеждане напред. Също така да е на достатъчно разстояние или размерът на буквите да се коригира, за да не провокира неосъзнато приближаване, за да се прочита текст.
Вредно ли е зареждането на смартфон през нощта
Зареждането на смартфон в спалнята е увеличава риска от диабет
И накрая, столът. Има специални ергономични столове, които са разработени за дълго седене. Те предлагат множество опции за регулиране на височина, ъгъл, наклон, имат лумбална подпора, подглавник, регулиращи се подлакътници. Разбира се, те са по-скъпи, но позволяват да бъдат нагласени според индивидуалните характеристики на използващия ги, за да може да се разположи по-възможно най-правилния начин.
Технология ще "лекува" батериите в смартфоните
iPhone 15 ще се сбогува със SIM картите
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!