Б итката в космоса между САЩ и СССР е едно от главните действащи лица по време на Студената война.
Руснаците успяват да изпреварят американците в много отношения.
От изстрелването на първия изкуствен спътник в околоземна орбита „Спутник 1” през 1957г. до първото живо създание, летяло в космоса – кучето Лайка, първия човешки апарат, достигнал повърхността на Луната – „Луна 2”, първия човек в космоса – Юрий Гагарин, първата жена в космоса – Валентина Терешкова и прочие.
Мисиите „Маринър” на НАСА са нещо, в което американците в известен смисъл успяват да изпреварят колегите си от Съветския съюз.
Руснаците изпращат първия човешки апарат, изпратен до друга планета – „Венера 1”. Разликата между „Венера 1” и „Маринър 2” е разстоянието, на което двата апарата преминават край втората планета в Слънчевата система – Венера.
Този път предимството е на страната на НАСА. „Венера 1” прелетява на около 100 000км разстояние от Венера през 1961г., а само година по-късно „Маринър 2” скъсява разстоянието на едва 34 773км.
Космическият апарат „Маринър 2” е изстрелян на 27 август 1962г. от стартовата площадка в Кейп Канаверал.
Надеждите, които НАСА възлага на мисията, са големи, особено след провала на „Маринър 1”, който е унищожен малко след изстрелването си след установени проблеми в изпълнението на командите, подавани от Земята.
„Маринър 2” оправдава очакванията на всички.
На 14 декември 1962г. той се превръща в първия космически апарат, който прелетява успешно толкова близо край друга планета.
„Маринър 2” не разполага с камери, но от данните, които събират неговите измервателни устройства, учените на Земята разбират много ключови неща за Венера, които до този момент са били неизвестни.
„Маринър 2” успява да измери температурата на атмосферата на Венера, което кара учените да предположат, че голяма част от нея е съставена от въглероден диоксид.
Космическият апарат не успява да открие доказателства за наличието на магнитно поле около планетата. В последствие, след осъществяването на следващи мисии, се оказва, че Венера все пак има магнитно поле, но то е десетки пъти по-слабо в сравнение с това на нашата планета.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!