Н АСА отбелязва 50 години от първото излизане на американски астронавт в открития Космос с любопитно документално видео, съобщава "Спейс".
На 3 юни 1965 г. Едуард Уайт първо за астронавт от САЩ излизане на човек извън борда на космическия кораб в открития космос. Престоят извън „Джемини 4“ е 22 минути, през които астронавтът се опитва да маневрира на разстояние от 5 до 10 м. с помощта на специално разработен реактивен пистолет. Опитите обаче са прекратени след няколко минути, тъй като е имало повреда в механизма за подаване на реактивна тяга.
Новото видео на НАСА, наречено Suit Up и публикувано в официалния канал на космическата агенция в YouTube, е режисирано от Джон Крайър, който е популярен с участието си в хитовия сериал "Двама мъже и половина" в ролята на Алън Харпър.
През последните 50 години астронавтите от НАСА са излизали в открития космос 264 пъти - 184 от тези разходки са били свързани с поддръжката на Международната космическа станция (МКС).
Но Едуард Уайт не е първият човек, който е "стъпил" в открития космос.
Няколко месеца преди него – на 18 март 1965 г., руският астронавт Алексей Леонов излиза през шлюза на космическия кораб „Восход 2“ в откритото космическо пространство, привързан със специално здраво въже. Това е първото излизане на човек извън борда на космически кораб в открития космос.
Престоят извън кабината на „Восход“ е 21 минути, а извън шлюза в открития космос - 12 минути, при което се отдалечава от кораба на разстояние до 5 м.
Между 1969 и 1972 г. дванадесет американски астронавти осъществяват лунни разходки по време на полетите на космическите кораби „Аполо 11“, „Аполо 12“, „Аполо 14“, „Аполо 15“, „Аполо 16“ и „Аполо 17“. Юджийн Сърнън е човекът с най-продължителни лунни разходки - общото време на лунната повърхност на астронавта е 24 часа и 11 минути. По време на лунната програма са правени космически разходки на окололунна орбита. На 5 август 1971 г. Алфред Уордън става единственият човек осъществил космическа разходка от 38 мин., докато командният модул на „Аполо 15“ е на невидимата страна на Луната.
Първата жена, осъществила космическа разходка, е Светлана Савицка на 25 юли 1984 г. от борда на космическата станция „Салют-7“. Излизането в открития космос на Савицка е с продължителност 3 часа и 35 минути.
На 7 февруари 1984 г. по време на мисия STS-41B астронавтът Брюс Маккендлес осъществява първото автономно придвижване в открития космос с помощта на автономна маневрена единица (на английски: Manned Maneuvering Unit или съкр. (MMU).
Най-продължителната космическа разходка (еднократно излизане) - 8 часа и 56 минути е осъществена на 11 март 2001 г. от астронавтите Сюзан Хелмс и Джеймс Вос по време на мисия STS-102.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!