Е жедневието ни е заобиколено от устройства и предмети, които приемаме за даденост и не осъзнаваме колко много ни помагат. Още по-малко хора знаят, че някои от тези изобретения всъщност са напълно случайни. Компанията Broadbandwherever има селекция от няколко от най-важните случайни открития на човечеството. Ето пет от тях.
Микровълновата фурна
През 1945 Пърси Спенсър работи усилено по магнетрон, който излъчва микровълни. В един момент усеща парене в джоба на панталона си. Оказва се, че шоколадът, който е държал там, се е стопил. Спенсър решава, че това е станало заради микровълните и решава да експериментира в тази посока. Така той създава микровълновата фурна.
Изкуствени мускули превръщат роботите в супергерои
Кои са петте най-големи открития във физиката
Рентгенът
През 1895 г. Вилхем Рьотген работи по тръба с катоден лъч. При един от експериментите си обвива тръбата с дебела хартия и забелязва, че така от материал близо до тръбата се генерира флуоресцентна светлина. Допълнителните проучвания показват, че този нов тип лъч може да минава през повечето субстанции и дава сенки от по-плътните материали. Така се отваря пътят в създаването на рентгеновите лъчи и рентгена за медицински цели.
Технологиите, които ще променят света до 2055 г.
Робот тренира кросфит и скача по-добре от човек
Кибритът
Годината е 1826 г., като британецът Джон Уолкър използва дървена пръчка, за да разбърка специална смес по време на експеримент. Малка част от сместа засъхва върху края на пръчката. Уолкър се опитва да я изстърже от пръчката като я плъзга по каменния под, а тя се възпламенява.
Телепортацията ще е възможна след поне 500 г.
Моментното лепило
През 1942 г. Хари Куувър работи активно по нов тип мерници за оръжията на американските войници. Той иска да направи мерници от здрава прозрачна пластмаса. По време на опитите си той прави най-различни смески. Забелязва, че една от тях засъхва много бързо и прави здрава връзка между компонентите. Въпреки това целта му е друга и тази смес остава като формула в записките му. Едва през 1951 г. той отново се сеща за нея и осъзнава големия комерсиален успех, който може да има тя.
Учени откриха "странен нов свят на светлината"
Светът през 2025 г. - 10 предсказания за иновации
Предпазните очила
Работата с инструменти и различни химически смеси може да е доста опасна. Затова добрата защита за очите е от основно значение. През 1903 г. Едуард Бенедиктус неволно бута стъкленица от бюрото си на пода, докато работи в лабораторията си. Той очаква, че стъклото ще се разпадне на множество остри парчета. Вместо това то се чупи, но запазва формата си. Ученият решава да проучи случилото се в детайли и открива, че в стъкленицата преди време е имало пластмасов целулозен нитрат. Части от него са изсъхнали отвътре и са направили своеобразен защитен слой. Така се ражда подсиленото стъкло, което се използва и в предпазните работни очила.
Учени направиха робот-социопат
Има и още много други случайни открития. Някои от тях са добре известни на всички, например пеницилинът и велкрото. Други случайни изобретения са тефлоновото покритие върху кухненските тенджери, Coca-Cola, брендито и дори виаграта.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!