П редставете си, че живеете в прохладен, зелен град, пълен с паркове и осеян с пешеходни пътеки, велосипедни алеи и автобуси, които превозват хората до магазини, училища за броени минути.
Тази прохладна мечта е олицетворение на градското планиране, капсулирано в идеята за "15-минутен град", където всички основни нужди и услуги са на разстояние от четвърт час, подобрявайки общественото здраве и намалявайки емисиите от превозните средства.
Изкуственият интелект (AI) може да помогне на урбанистите да реализират тази визия по-бързо. Ново проучване на изследователи от университета Цинхуа в Китай, демонстрират, как AI технологиите, могат да генерират по-ефективни пространствени оформления, отколкото хората, и то за част от времето.
Ученият по автоматизация Ю Джън и колегите му искаха да намерят нови решения за подобряване на градовете, които бързо се застрояват.
Featured in this issue:
— AI KATANA (@ai_katana) September 20, 2023
👩🏻💻 AI is really a big deal for the future of work
🖼️ Will ArtPrize allow AI-created art?
🌆 AI Can Already Design Better Cities Than Humans, Study Shows
🕹️ How Will Generative AI Change the Video Game Industry?
Read more: https://t.co/rim5zK6SAT pic.twitter.com/R6fNYxjcMk
Те разработиха AI система за справяне с най-досадните, изчислителни задачи на градското планиране – и откриха, че създава градски планове, които превъзхождат човешкия дизайн с около 50% по три показателя: достъп до услуги и зелени площи и нива на трафик.
Джън и колегите му възлагат на модела да проектират градски зони с размери само няколко квадратни километра.
След два дни използване на няколко невронни мрежи, AI системата откри идеалното пътно оформление, за да се вмести в концепцията за "15-минутен град".
Но автоматизирането на няколко стъпки в процеса на планиране може да спести много време: AI моделът изчислява за секунди определени задачи, които отнемат на експерти в областта между 50 и 100 минути, за да ги извършат.
Автоматизирането на времеемките задачи би освободило проектантите, да се съсредоточат върху по-предизвикателни задачи, като обществената ангажираност и естетика, казват изследователите.
Вместо AI да замества хората, учените предвиждат тяхната система да работи като „помощник“ на градските проектанти, които биха могли да генерират концептуални проекти.
Тази последна стъпка е важна за добрия дизайн, коментира изследователят Паоло Санти от Масачузетския технологичен институт.
Градското планиране е „не просто разпределяне на пространство за сгради, паркове и функции, а проектиране на място, където градските общности ще живеят, работят, взаимодействат и, надяваме се, ще процъфтяват много дълго време“, казва той.
Според учените, технологията спомага за оптимизиране на този процес с 12%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!