Е два ли някой от нас в момента може да се впечатли от автомобила, компютъра, телефона - все вещи, които са станали неизменна част от ежедневието ни. Но със сигурност доста рядко се замисляме какво ли е било едно време, когато тези чудеса на техниката не са съществували? Как ли са живеели хората по онова време?
Отговорът е, че самите те са имали своите чудеса на техниката за своето време, някои от които се ползват дори до днес, разбира се, в доста видоизменен и осъвременен вид.
В римския Колизеум е намерена вдлъбнатина, в която някога се е намирал огромен асансьор за издигане на гладиаторите и дивите зверове от подземията на арената. Асансьорът се привеждал в движение от въртящ се механизъм, с който са работели 60 човека.
В десетата книга за архитектурата от Марк Витрувий (1 в. пр.н.е.) се описва услугата, която днес наричаме "такси", и таксиметровият апарат. След всеки определен отрязък от пътя механизмът, свързан с оста на каляската, е пускал в бронзова чаша камъче. По техния брой се е определял изминатият път и съответно цената, която клиентът е трябвало да плати.
В развалините на един дворец в Перу е бил намерен "телефон", възрастта на който се определя на 1000 години. Той се е състоял от два тиквени съда, съединени с опънат между тях канап.
За първи път ракета за полет на човек е била използвана през 1500 година от китайския мандарин Ван Ху. Неговият летателен апарат бил направен във вид на трон, който е бил задвижван от два огненочервени дракона, пълни с фойерверки. Опитът обаче се е оказал неуспешен - изобретателят на първия реактивен двигател загинал.
През 1578 година гренландците са воювали в Черно море с помощта на кожен подводен кораб с баластни цистерни и подвижна тръба, довеждаща въздух от повърхността.
Огнехвъргачките са били активно ползвани от гърците. Секретната формула на това оръжие била разработена някъде през 7 в. пр.н.е. от някакъв сирийски военнопленник. Именно такива огнехвъргачки са използвали византийците в морските битки, запалвайки съдовете на противника.
Първото транспортно средство, използващо силата нуна парата, подобно на автомобила, е конструирано от изобретателя Никол Жозе Кьо през 1769 година.
Търговският автомат, даващ някаква стока срещу монета, е бил описан още от Херон Александрийски през 1 в. н.е. Устройството е използвано за продажба на светена вода и за миене на ръцете в храмовете на Египет.
Английският математик Чарлс Бабидж през 1822 година измислил специална сметачна машина за автоматично създаване на математически таблици - първия прототип на компютъра. Неговата работа довела до създаването на съвършено нова професия - за машината било необходимо да се пишат програми, с което се е занимавала графинята Ада Лъвлейс, превръщайки се по този начин в първия в света програмист.
iPod е създаден от Apple през 2001 година, но далеч преди това - още през 1979 година, инженерите Кейн Крамър и Джеймс Кембъл имали планове да създадат портативен плейър с размерите на цигарена кутия. Музикалният файл в цифров вид е трябвало да се съхранява на миниатюрен чип. По пътя на внедряването на това изобретение обаче възникнал огромен проблем - паметта на новото устройство стигала само за 3.5-минутен запис.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!