Б ъдещето на градския транспорт са дроновете. При това е бъдеще, което ще се случи за по-малко от десетилетие. Това е прогнозата на администратора на НАСА Джим Брайденстийн, който я обяви по време на конференция за дронове в Лас Вегас.
Airbus гледа към бъдеще с електрически самолети
"Движим се много бързо. Искаме до 2028 г. поне един град, а може би и повече от един, да има възможността да управлява стотици безпилотни летателни системи. Те могат да превозват товари и хора и да извършват хиляди мисии всеки ден", коментира Брайденстийн, цитиран от CNET.
Летящото такси на Airbus ще е готово до 2020 г.
Boeing представи дрон, който охранява изтребители
Администраторът на НАСА иска космическата агенция да е сред двигателите на този прогрес. Затова НАСА ще предложи програма със стимули, която да мотивира по-бързото развитие на технологиите.
Агенцията е набелязала няколко основни предизвикателства. Едно от тях е инфраструктурата - дроновете трябва да могат да навигират в градска среда, да се справят със сгради, стълбове, кабели и др. Освен това трябва да могат да намират подходящи места за приземяване.
Друго предизвикателство е шумът. Дроновете не трябва да пречат на хората и да са колкото се може по-тихи. Също така трябва да може да се гарантира и сигурността на технологията като цяло и намаляването на вредните емисии.
Според Брайденстийн една от основните промени при дроновете за тежки товари ще бъде преминаването от газови турбини към електрическо задвижване. Хибридните или изцяло електрическите дронове ще са оптималното решение за намаляване на разходи, шум и вредни емисии.
Защо космическата агенция се занимава с гражданска авиация? Брайденстийн казва, че НАСА иска да е сигурна, че авиацията ще продължи да бъде бизнес, който изнася продукти от САЩ, а не се налага да внася. Той напомня, че НАСА има роля и в авиацията, а не само в космическите проекти.
Япония, Uber, Boeing и Airbus ще разработват летящи коли
Въпреки това Брайденстийн допълва, че НАСА не забравя и космическите си мисии. Една от тях е Artemis. Тя включва изпращане на мъж и жена до южния полюс на Луната най-късно до 2024 г., както и започване на изграждане на база на Луната. Ръководителят на НАСА казва, че тази мисия върви в срок и ще се случи в рамките на пет години.
Американските ВВС искат дронове с изкуствен интелект
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!