Е кспертите на НАСА са разбрали какъв е проблемът с най-отдалеченият човешки обект досега - космическата сонда "Вояджър 1", съобщава Ars technica. От няколко месеца тя изпраща разбъркани и неизползваеми данни и имаше притеснения, че се е повредила необратимо.
Сондата се намира на над 24 млрд. км. от Земята. Сигналът пътува 22,5 часа в едната посока. Затова получаването на данни и изпращането на команди, дори най-семплите, отнема дни.
Освен това, за комуникацията са нужни най-големите мощни радиоантени на NASA. Те са дълги по 70 метра и разбира се, се използват и за други космически мисии. Затова екипът на "Вояджър" трябва да чака ред, което допълнително забавя анализите и изпращането на данни.
В крайна сметка от ноември 2023 г. досега учените работят активно, за да разберат каква е причината "Вояджър" да изпраща просто произволни нули и единици вместо конкретни данни. Според екипа на сондата, причината е повредена малка част от паметта на модула за полетни данни.
Неочакван феномен е забелязан в един много далечен свят
Добрата новина е, че само 3% са компрометирани и е възможно да се намери решение. Лошата е, че ще отнеме доста време, може би месеци, докато бъде поправено. Учените имат няколко идеи, които да пробват, за да възстановят нормалната работа на сондата. Заради разстоянието и чакането, времето за поправяне на проблема, ще е доста.
Екипажът на космическия кораб "Союз МС-24" се завърна на Земята
От НАСА засега не са сигурни за причината за проблема. Две са основните версии. Първата е, че чипът е бил ударен от заредена частица. Втората е, че просто се е "износил" след 46 години работа в най-суровите условия.
ЕС иска да регулира космическото пространство с нов закон
Нов световен рекорд за най-дълго време, прекарано в Космоса
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!