Н АСА представи плана си как ще върне около 30 проби от Марс на Земята през 2033 г., като за целта ще помогнат два нови минихеликоптера на Червената планета, съобщиха Асошиейтед прес и АФП.
Марсоходът "Пърсивиърънс", който кацна на Марс преди година и половина, вече е събрал 11 скални проби. Но връщането им на Земята, за да бъдат изследвани подробно за следи от древен живот, се оказва сложна мисия, изискваща множество стъпки.
Колко странна е Слънчевата система? По един луд факт за всяка планета
Досега НАСА планираше да изпрати друг марсоход на Марс, който да вземе пробите, оставени от "Пърсивиърънс", и да ги пренесе до спускаем апарат. На спускаемия апарат трябваше да има миниракета, която да ги изведе в орбита през 2031 г.
В крайна сметка този втори марсоход просто няма да съществува. Вместо това "Пърсивиърънс", който показа добри резултати, ще се отправи директно към миниракетата (наречен "Mars Ascent Vehicle").
Откриха кратера, от който произлиза най-старият известен марсиански метеорит
Пробите ще бъдат взети от "Пърсивиърънс" с помощта на роботизирана ръка, построена от Европейската космическа агенция (ЕКА), и ще бъдат интегрирани в спускаемия модул, както беше планирано по-рано.
От предпазливост е предвидено резервно решение, в случай че "Пърсивиърънс" се обездвижи. Спускаемият апарат, който трябва да излети през лятото на 2028 г. и да пристигне на Марс в средата на 2030 г., ще носи два малки хеликоптера (в допълнение към миниракетата и роботизираната ръка).
Такъв хеликоптер - "Инджинюъти", вече беше изпробван на Марс. Резултатите от работата му надминаха всички очаквания - той извърши 29 полета, вместо първоначално планираните пет.
Там са "заключени" почти всички водни ресурси на Марс
Двата нови хеликоптера ще бъдат малко по-тежки, оборудвани с колела, за да могат да се движат и по повърхността, и с малка ръка за извличане на проби, които могат да тежат до 150 грама.
В този случай пробите ще бъдат спуснати на земята от "Пърсивиърънс", ще бъдат взети от хеликоптерите и ще бъдат оставени до спускаемия апарат за няколко дни. Те ще бъдат взети с роботизираната ръка, която може да се разтяга до два метра, и поставени в миниракетата.
След като бъдат изстреляни, пробите ще бъдат прехвърлени на орбитален апарат, който предварително ще бъде позициониран около Марс и ще излети от Земята през 2027 г. След прибирането на товара орбиталният апарат ще се върне на Земята, като би трябвало да кацне в пустинята Юта през 2033 г.
„Марс е населен от обезумели градинари“: Най-странните теории за извънземни
"Пърсивиърънс" разполага с общо 43 тръби за взимане на проби. Около десет от тях ще бъдат оставени на повърхността на Марс скоро, за да формират резервен запас. Останалите около 30 ще бъдат тези, които ще бъдат взети за връщане на Земята.
Що се отнася до роувъра "Екзо Марс", плановете за който бяха прекратени след като Европейската космическа агенция (ЕКА) прекрати отношенията си с Русия заради войната в Украйна, той няма да бъде преработван за взимане на пробите. Новината съобщи Дейвид Паркър, директор в ЕКА. Според предишния план Русия трябваше да осигури ракетата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!