М ного експерти по киберсигурност смятат, че паролата е най-слабото звено в защитата на една система или профил. Именно затова много компании вече работят по замяната на стандартните пароли с нови методи за защита.
Докато те придобият популярност обаче, много хора по света ще продължат да използват класически пароли. Годишният анализ на NordPass показва, че голям брой потребители продължават да използват много слаби пароли.
Статистиката е базирана на данни от 50 държави. Тя показва, че най-използваната парола остава 123456. Тя се използва от над 103 млн. души, а на хакерите е нужна по-малко от секунда, за да я разбият. Същото важи и за повечето пароли на първите 200 места в списъка.
На второ място е 123456789, която е използвана от 46 млн. души. В списъка попадат и други "класики" като qwerty с 22,3 млн. потребители и password с 20,9 млн.
Как да подобрим сигурността на интернет браузъра си
Обновеният Chrome обръща внимание на сигурността
Други популярни пароли са съответното име на потребителя, използване на популярни автомобилни марки за пароли и др. Данните показват, че "хигиената на паролите" става все по-лоша и потребителите използват все по-слаби пароли, вместо по-силни.
Решения за потребителите са да използват по-дълги пароли с комбинирани символи или мениджъри на пароли. Те генерират произволни поредици от символи, а потребителят трябва да помни само основната парола на мениджъра, за да има достъп до останалите.
Как да защитим безконтактни банкови карти
Данните показват, че 81% от хакерските пробиви стават именно през слаби или откраднати пароли. Отделен анализ на Microsoft сочи, че има по 18 млрд. атаки срещу пароли всяка година - по 579 на секунда.
Facebook криптира чатовете и видеоразговорите в Messenger
Софтуерен бъг засяга над 3000 болници по целия свят
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!