К огато Марк Зукърбърг обяви, че посвещава годината на решаването на проблемите на Facebook, той надали е очаквал, че още от самото начало ще има толкова сериозни изпитания. През последните дни социалната мрежа се оказа в центъра на още един политически скандал, който замеси данните на над 50 млн. потребители и президентските избори в САЩ през 2016 г.
Огромен скандал - британци манипулирали изборите в САЩ
Сорос: Facebook и Google са заплаха за обществото
Този скандал сякаш беше последната капка, която преля вече доста пълната чаша с проблеми на Facebook в тази сфера. Почти цялата минала година беше белязана с най-различни проблеми от подобно естество. А от началото на годината подобни скандали има почти всяка седмица. Този път обаче се оказаха замесени и данните на 50 млн. американци, които са били използвани неправомерно от компанията Cambridge Analytica.
Социалните мрежи унищожават обществото
Публикуването във Facebook носи щастие, казва... Facebook
Реално проблемът не е на Facebook, защото злоупотребата с данните не е била извършена от компанията, нито на нейните сървъри. Тя дори е била излъгана от Cambridge Analytica, че е изтрила данните, но реално не го е направила, отбелязва сп. Wired, което сравнява скандала с ураган.
Информацията за случая бе съобщена от The New York Times, Guardian и Observer, които са работили по журналистическото разследване. Самата компания е знаела 2 седмици преди публикуването, защото е била потърсена за коментар от журналистите. Сега Wired допълва, че първоначално Facebook се смятала, че скандалът ще е голям, но управляем, защото основният проблем е извън рамките на компанията.
След появата на първите статии обаче Facebook бързо осъзна, че този път проблемът ще е сериозен. В периода от 16-ти до 20-ти март. компанията е загубила над 50 млрд. долара пазарна капитализация заради скандала. Само на 20-ти близо 200 млн. акции на компанията са сменили собствениците си. Подобна активност с акциите на Facebook не е имало от 2014 г. насам.
Никълъс Кейдж: Мразя социалните мрежи
Три проблема застрашават бъдещето на Интернет
С протичането на седмицата скандалът продължи да се задълбочава. Акционери заведоха дело срещу Facebook с обвинение, че са били поведени от компанията. Американски политици поискаха Марк Зукърбърг да бъде привикан да даде обяснения пред Конгреса. Британски депутати поискаха същото, но пред комисии в британския парламент. Анализаторската компания GHB Insights пък прогнозира, че ако всичко това доведе до регулация за Facebook, може да се отрази на 5 млрд. долара годишни приходи на компанията от онлайн реклама.
Проблемите продължиха. The New York Times съобщи, че Алек Стамос, който е уважавана личност в индустрията и беше ръководител на сигурността на Facebook напуска заради задълбочаващи се несъгласия с лидерите на компанията. Напускането на Стамос не е продиктувано от последния скандал, а се обмисля от няколко месеца, но беше огласено в много неподходящ момент. В последствие се появиха и информации, че американската Федерална комисия по търговия обмисля евентуално разследване срещу Facebook заради последния скандал. Главните прокурори на щатите Ню Йорк и Масачузетс също са започнали проверка.
Facebook призна, че понякога вреди на демокрацията
Хората ще решават съдбата на медиите във Facebook
И за капак, Марк Зукърбърг забави публичната си реакция с няколко дни. Накрая даде интервю за CNN. Разбира се, той не каза нищо по-различно от досегашната позиция на компанията и заяви, че ще продължи да се бори за решаването на проблемите, но просто това дойде твърде късно. Извинението му за случилото се също остана нечуто и/или неприето.
Така Facebook отново затвърди критиките, че действията на компанията по отношение защитата на потребителските данни са недостатъчни и неясни. Липсва и прозрачност кой има достъп до данните на потребителите и как. Изглежда липсват и достатъчно добри защити на данните.
Реално това е цялостен проблем с всички социални мрежи. Като най-голяма и популярна, Facebook има и най-много проблеми, освен това привлича и най-голямото внимание. За сега изглежда сякаш и Facebook няма реално решение. Всичко това продължава да влияе негативно на имиджа на компанията именно загубата на доверие от страна на потребителите трябва да я притеснява най-много. Това ще е най-голямото изпитание за Facebook и Марк Зукърбърг, което трябва да бъде преодоляно доста бързо, защото всеки пореден подобен скандал влошава ситуацията. А през изминалата седмица сякаш най-ясно от всичко стана, че компанията и Зукърбърг нямат особена представа какво да правят.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!