Н ай-бързата 5G мрежа в България е тази на А1. Това показват последните резултати от платформата Ookla, съобщава телекомът. А1 нарича своята мрежа 5G ULTRA, като тя обхваща населението на открито в над 75 населени места в страната.
Ookla е позната със своята глобална платформа за тест на интернет връзката, като милиони потребители по целия свят я използват, за да проверят качеството на услугата, която получават. Мрежите получават Speed Score рейтинг, който включва скоростите на изтегляне и качване. Информацията от тестовете се обработва по методология на Ookla и се генерират доклади за различни критерии – най-бързи мобилни мрежи по технология, фиксирани мрежи и др.
Докладът за 5G мрежите в България е изработен от Ookla, като е използвал данни за периода от 1-ви януари т.г. до 30-ти юни. Използвани са 22 109 потребителски теста в 5G мрежите на страната. Мрежата на А1 получава оценка 367.68 точки, което е с над 200 точки повече от следващите в класацията.
Медианната скорост за теглене, която е изчислена от данните за всички населени места, които са в 5G ULTRA мрежата на А1, е 402.89Mbps – повече от тройно по-висока спрямо останалите. Разликите са по-малки при качването на данни, където А1 отново води с 39,65Mbps медианна скорост. Средното времезакъснение е 16 ms.
Докладът на Ookla се фокусира само върху медианните скорости и не описва пиковите постижения. Други тестове показват, че в 5G ULTRA мрежата на А1 са достигани скорости от над 1550 Mbps.
5G Ultra срещу 5G DSS
Защо се получават такива големи разлики в скоростите? Една от причините е различните технологии за 5G мрежи. Официално те са две различни, но реално имат и допълнителни нюанси.
Едната версия е 5G mmWave – тя работи в честоти от 24GHz до 40GHz. Това ѝ дава възможност да предложи изключително високи скорости и ниско времезакъснение (латентност), но на цената на ограничено покритие и високи разходи за оборудване. Затова тази версия на технологията се очаква да се използва локално, за специфични проекти, например умни заводи и др.
По-масовата версия на 5G e Sub-6GHz. При нея скоростите са малко по-ниски, но покритието е доста по-голямо. Тук има две разлики в технологията. Едната е „класическата“ 5G технология, която А1 нарича 5G ULTRA. Другата е 5G DSS (Динамично споделяне на спектъра).
5G DSS може да използва инфраструктурата на 4G LTE мрежата. Това означава 5G услуга на по-ниски честоти, което от своя страна рефлектира върху скоростта, особено като се има предвид, че ресурсите на оборудването се споделят едновременно и с наличната LTE мрежа. DSS улеснява навлизането и популяризирането на 5G сред потребителите, като предлага по-високи скорости от LTE и по-ниска латентност. Също така дава време на операторите по-плавно да изградят 5G мрежите си, но не достига пълния потенциал на 5G технологията.
А1 избра по-директна стратегия, като изгражда мрежата си в спектър 3600MHz и със самостоятелно 5G оборудване. Телекомът нарича своята мрежа 5G ULTRA, като осигурява гигабитова мобилна връзка. Разбира се, достигането ѝ зависи и от други фактори като устройство, натовареност на клетката и наличие на неограничен план.
А1 казва, че от 2020 г. досега е инвестирала 46 млн. лева в изграждане на 5G ULTRA мрежата си. Телекомът е планирал още поне 780 млн. лева. за развитие на мрежата си като цяло през следващите четири години. Очакванията на компанията са 5G ULTRA да отвори вратата за множество иновации и да помогне не само на потребителите да имат по-добра интернет връзка в движение, но и да мотивира проекти в сферата на умните градове, транспорта, здравеопазването и много други.