С ъветите за сигурност на Антъни Албанезе повтарят първите инструкции, давани от ИТ служителите по света: изключете го и после го включете отново. И в двата случая мотивите са едни и същи. Рестартирането на компютъра спира всички работещи приложения и връща машината в познато състояние. За ИТ специалистите това може да отстрани всякакви странности. От гледна точка на сигурността то може действително да премахне някои видове зловреден софтуер. Но рестартирането на телефона е само една част от осигуряването на безопасност.
"Живеем в свят, в който много, много хора смятат, че вземането на подходящи предпазни мерки за киберсигурност е обезсърчително, отнема много време и е сложно - умората от киберсигурността е реална. Изключването на телефона за кратко всеки ден обаче не изисква много усилия и е изключително лесно за изпълнение", заяви по електронната поща Аарон Драпкин, автор на Tech.co за киберсигурност, пред Lifewire.
[gallery]12919[/gallery]
Може би рестартирайте телефона си
Макар че рестартирането може да бъде универсално средство за лечение на компютър, който не работи, по отношение на сигурността то е ефективно най-вече срещу определен вид заплахи. Целенасоченият зловреден софтуер, насочен към конкретно лице, може да бъде доставен чрез т.нар. експлойт от нулев ден - софтуерна уязвимост, която е толкова нова, че все още не може да бъде защитена от нея. Един често срещан нулев ден е съобщението "без кликване".
Атакуващият изпраща внимателно подготвено съобщение до iPhone на мишената и то разгръща зловреден софтуер, без дори да е необходимо потребителят да щракне (или докосне) каквото и да било. След това съобщението ще се изтрие, така че жертвата да не знае за атаката.
Това е ужасяващо, но ако рестартирате телефона си, експлойтът ще бъде премахнат и нападателят ще трябва да го изпрати отново. Дори АНС препоръчва ежедневно рестартиране за тази цел - но само за хора, които могат да бъдат мишена. Изключително малко вероятно е да станете жертва на такава целенасочена атака, освен ако не сте политически дисидент, журналист, политик и т.н. Но трикът с рестартирането все пак може да направи своята магия в други области.
"Това, което ще направи изключването на телефона ви всяка вечер, например, е да гарантира, че редовно изключвате приложения, които изискват постоянна връзка, за да следят дейността ви или да събират данни от устройството ви", казва Драпкин. "Но това зависи изцяло от вида на въпросния зловреден софтуер и от това колко мощен е той. Съществува цяла гама от съвременни киберзаплахи, пред които са изправени потребителите, и които са твърде сложни, за да бъдат осуетени чрез просто изключване на телефона за няколко минути всяка вечер."
Защо да изключвате телефона си?
[gallery]6512[/gallery]
Тогава защо да оставяте телефона изключен за пет минути? Защо просто не го рестартирате? Защото рестартирането не е същото като "студено зареждане". Защо. Дори експертите не знаят, въпреки че същите тези експерти могат да измерят разликите между двете процедури.
Следователно важната част е самият рестарт, независимо как го правите. Ако не друго, то ще гарантира, че устройствата ви продължават да работят безпроблемно. При лаптопа рестартирането може да е мъчително. Трябва да запазите отворените документи, а след като приключите, може да се наложи да отворите отново приложенията или да пренаредите прозорците. Но с iPhone или iPad трябва веднага да се върнете там, където сте спрели. Може би стартирането на няколко приложения отнема малко повече време, но няма страшно.
Разбира се, най-добрата ситуация е изобщо да не се заразявате със зловреден софтуер. Както беше споменато, вероятността експлойт от нулев ден, без кликване, да бъде пропилян върху непозната цел, е малка, но има много други начини да станете жертва. Защитата е проста и ясна, но трябва да сте безмилостни към себе си по отношение на спазването на правилата.
"Изключително важно е потребителите да внимават да не отварят непоискани имейли, никога да не изтеглят непознати прикачени файлове, да не кликат върху потенциално зловредни връзки в имейли, съобщения в социалните мрежи или SMS-и и да внимават за приложенията, които инсталират на устройствата си", заяви експертът по сигурността и поверителността на ProPrivacy Оливър Лий по електронната поща на Lifewire.
И така, трябва ли да изключвате телефона си за пет минути всеки ден, докато "миете зъбите си", както предлага австралийският премиер? Защо не? Още по-добре е да го изключите и да направите кратка медитация или просто да погледнете през прозореца. Така поне ще сте сигурни, че телефонът няма да ви създава проблеми.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!