Програмата „Аполо” е американски проект, активен между 1961 и 1972 година, който се занимава с организиране на пилотирани космически полети, както и с първата в света програма за изпращане на хора на Луната и връщането им обратно.
Първият пилотиран полет до земния спътник се извършва от мисията „Аполо 8” на 21 декември 1968, когато Франк Борман, Джеймс Ловел и Уилям Андерс навлизат в лунната орбита и виждат обратната страна на Луната. Целта на тази мисия е да се заснемат подходящи места за кацане на бъдещи пилотирани полети.
Едва няколко месеца по-късно, на 16 юли 1969, излита и „Аполо 11” заедно с астронавтите Майкъл Колинс, Едуин Олдрин и Нийл Армстронг, останал в историята като първия човек, стъпил на Луната.
Следват още две мисии „Аполо 12” и „Аполо 13”, която е неуспешна.
На 31 януари 1971 година към Луната поема „Аполо 14” и извършва третото успешно кацане на земния спътник.
Екипажът се състои от Алън Шепърд, който е командир на мисията и вторият човек летял в Космоса след Юрий Гагарин, Стюарт Руса, пилот на командния модул, и Едгар Мичъл, пилот на лунния модул.
Ракетата-носител, избрана за извършване на полета, е „Сатурн-5”, а теглото на кораба е 44,5 тона.
Програмата на мисията е многопластова, но астронавтите успяват да я изпълнят изцяло. Сред някои от задачите им са били събиране на образци от лунния грунд, фотографиране и филмиране на повърхността на Луната, изследване на локалните магнитни полета и други.
Командният модул на „Аполо 14” се намира в Astronaut Hall of Fame в Тайтъсвил, щата Флорида.
Екипажът на "Аполо" 14 донесе на Земята най-старата известна скала, образувана по същото време, когато е била образувана планетата ни.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!