И лон Мъск вече е част от борда на директорите на Twitter. Това съобщи самата компания и изпълнителният ѝ директор Параг Агравал.
Новината идва малко след като Мъск придоби 9,2% от Twitter и стана най-големият индивидуален акционер в компанията. Веднага след нея се появиха очаквания, че той може да влезе и в ръководството на платформата.
"По време на разговорите с Илон през последните седмици ни стана ясно, че той ще е от голяма полза за борда на директорите. Той е едновременно голям привърженик, но и критик на услугата и точно това ни трябва. Той ще ни направи по-силни в дългосрочен план", заявява Агравал.
Какво планира да прави Мъск със своя дял в Twitter
Съоснователят на Twitter Джак Дорси също подкрепи решението и обяви, че е искал Мъск да е част от ръководството на компанията "от много време". Той допълва, че "Мъск го е грижа за нашия свят и ролята на Twitter в него".
Въпреки че е най-големият индивидуален акционер в компанията, Мъск няма да има решаващ глас в борда на директорите. Той се е съгласил на определени условия, за да стане част от ръководството на компанията, съобщава CNBC.
Те са видими от подадени от компанията документи в американската Комисия по ценни книжа и фондови борси, с които тя вписва Мъск в борда на директорите. В тях е записано, че мандатът на Мъск е две години и ще продължи до 2024 г.
Meta платила за очерняща кампания срещу TikTok
Докато е част от борда на директорите, Мъск няма право да придобива повече от 14,9% от акциите на компанията. Правилото важи и 90 дни след като напусне Twitter.
"Очаквам с нетърпение да работя с Параг и борда на Twitter, за да направим значителни промени в Twitter през следващите месеци", заяви Мъск.
Мъск обмисля да създаде нова социална мрежа
Макар общият дял на Мъск да не е голям и да не се смята за агресивна позиция, мнозина очакваха Мъск да запази стила си и да е по-гласовит. Това вече се случва, като още с новината, че е акционер в компанията, той публикува и анкета за въвеждане на бутон за редактиране на публикации.
Малко след това Twitter обяви, че работи по подобен бутон още от миналата година и "не е взела идеята от анкета". Компанията казва, че ще започне тестове на различни варианти на функцията през следващите месеци.
Анализаторите са разделени за приноса на Мъск в Twitter. Според някои той ще помогне за въвеждането на множество промени, които ще променят Twitter в по-добра посока. Други смятат, че той ще се опита да подкопае инициативите на ръководството и ще използва голямата си популярност, за да наложи промените, които той иска, но не са задължително добри за Twitter. Трети смятат, че той дори може да се опита да превземе компанията.
Общото в позициите на всички е, че престоят му в борда на Twitter ще е изпълнен с много динамика и промени. "Време е да вземем пуканките и да гледаме какво ще се случи с Мъск в борда на Twitter", казва анализаторът на Wedbush Дан Айвс.
Интернет сделката между САЩ и ЕС ще спаси Мрежата
Идва ли ерата на сплинтернета и какво е това
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!