П оредицата критики на Илон Мъск срещу Apple привлякоха вниманието на водещи представители на американската Републиканска партия. Сред тях е и сенаторът на щата Флорида Рон ДеСантис, който подкрепи призивите за по-голям контрол над Apple и компаниите с монопол, съобщава Forbes.
През тази седмица Мъск критикува Apple на няколко пъти заради поведението на ИТ гиганта към Twitter. Милиардерът обяви, че Apple е заплашила Twitter да премахне приложението на социалната мрежа от онлайн магазина си. Той критикува ИТ гиганта и че не "подкрепя свободата на словото" и "налага цензура" върху други компании чрез силната си позиция и дори отправя изисквания как те да модерират съдържанието на платформите си.
Самата Apple не е коментирала темата въпреки увеличаващия се публичен натиск. Група представители на републиканците също започнаха да критикуват компанията все повече.
ДеСантис се присъедини към тях, след като коментира казуса. Той заяви, че ще бъде "голяма, голяма грешка и много грубо използване на монополната власт", ако Apple премахне Twitter от App Store.
Мъск атакува Apple, че помага на цензурата
Сенаторът на Охайо Джей Ди Ванс има сходна позиция. Той казва, че подобен ход от страна на Apple ще бъде "най-грубата демонстрация на монополна власт от век насам".
Представители на републиканците от антимонополните комисии на Конгреса и Сената вече призоваха парламента да се заеме с казуса и да предприеме регулаторни мерки, които да ограничават влиянието на Apple и ИТ гигантите като цяло върху пазара на приложения.
Мъск: Twitter 2.0 ще е приложение за всичко
Липсата на реакция от Apple също не помага. Това мотивира спекулациите дали и защо компанията е отправяла такива искания. Те варират от недоволство в ИТ гиганта за възстановяване на профили, които са били блокирани от Twitter при предишното ръководство до различни политически интриги.
Според други слухове причината за свадата между двете компании не е политическа, а просто бизнес. Apple има изискване да получава 30% комисионна от всички платени приложения в магазина си, както и от всички покупки вътре в приложенията. А Twitter се подготвя да пусне платен абонамент и се спекулира, че отлага пускането на тази услуга именно в търсене как да избегне тази такса, твърди Platformer.
Шестте правила за продуктивност на Илон Мъск
Тръмп: Не виждам причина да се връщам в Twitter
Подкрепата на републиканците започва да се тълкува и като сближаване на партията с Мъск. Той вече призова да се гласува за тази партия на междинните избори, като се аргументира, че след като демократите имат президент, ако републиканците "държат" парламента, така ще се постигне баланс.
Преди дни Мъск е заявил, че ще подкрепи ДеСантис, ако той се кандидатира за президент за 2024 г. През годините Мъск е подкрепял кандидати и на двете партии в САЩ.
Призивите за въвеждане на регулации трудно ще станат факт преди края на годината, коментира Forbes. Конгресът има множество други задачи преди това. И все пак, самият Закон за отворените пазари за приложения има подкрепа и от двете партии. Той обаче все още не е преминал гласуванията в комисиите. Ако бъде приет, ще забрани на собствениците на магазини за приложения да налагат своите системи на разработчиците или да ги наказват, ако не ги използват.
Мъск пое контрола на Twitter, смени шефовете
Мъск нареди Twitter да върне конкурент на TikTok
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!