И лон Мъск продължава да генерира новини след като придоби 9,2% от Twitter. В четвъртък той обяви, че иска да купи цялата компания, но след това бързо настана хаос и объркване, съобщават световните медии.
Мъск предложи да плати на Twitter около 43 млрд. долара, за да придобие цялата компания. Той дори намекна на борда на Twitter, че е добра идея да не отказва предложението.
Малко по-късно същия ден Мъск беше участник на конференцията TED 2022 във Ванкувър. Там той коментира и малко повече за вижданията си за Twitter.
Според Мъск платформата трябва да е с отворен код, за да изгради доверие и че винаги ще е налична. Той допълни, че не иска да купи Twitter, за да печели пари. "Моята интуиция казва, че трябва да има публична платформа, която е с максимално доверие и за всички и това е изключително важно. Това е за бъдещето на цивилизацията, но не те е грижа изобщо за икономиката", казва той, цитиран от The Verge.
Илон Мъск предлага да купи Twitter за 41,39 милиарда долара
Мъск обвини Марк Зукърбърг, че прави обратното. "Той притежава Facebook, Instagram и WhatsApp и е направил своеобразна държавна структура, която гарантира, че дори Марк Зукърбърг 14-ти ще ги контролира", заяви Мъск.
Въпреки препоръката на Мъск, бордът на директорите на Twitter никак не е харесал действието му, съобщава Bloomberg. Източниците на агенцията твърдят, че бордът обмисля въвеждане на допълнителни мерки, които да защитават компанията от подобни опити. В това число влиза "отровно хапче", т.е. правилник на акционерите със защитни мерки против опити на придобиване.
Илон Мъск ще трябва да се бори с пореден съдебен иск
Мъск критикува популярни личности в Twitter
Бордът на компанията обмисля и други варианти, за да се защити. Twitter изобщо не мисли за продажба и бордът вижда предложението на Мъск като неприемливо, твърдят източници от компанията пред The Information. Ръководството на компанията подкрепя настоящия ѝ лидер Параг Агравал, който пое поста през ноември миналата година, казват още източниците на изданието. Те твърдят, че компанията ще се бори срещу придобиването.
Официалният коментар на Twitter до момента е единствено, че компанията е получила офертата. Тя допълва, че предложението се разглежда внимателно и решението ще бъде взето в интерес на компанията и всичките ѝ акционери. Мъск е заявил, че ако офертата бъде отказана, ще преосмисли позицията си като акционер.
Междувременно и други инвеститори не харесват идеята. Vanguard Group е подала документи още на 8-ми април т.г., че е увеличила дяла си в Twitter до 10,3%. Това я прави най-големия акционер в Twitter, с което тя е изместила Мъск от тази позиция, съобщава Wall Street Journal.
Какво планира да прави Мъск със своя дял в Twitter
Вестникът отбелязва, че Vanguard най-често подкрепя идеите и решенията на ръководството. Тя не подкрепя промени, които обикновено са харесвани от фондове и индивидуални инвеститори. Затова действието се тълкува като първа защитна реакция за Twitter, но Vanguard е отказала коментар по темата.
Казусът тепърва ще се заплита. Според източници на New York Post и други фирми подготвят оферти. Сред тях е и Thoma Bravo, която притежава McAfee и Landesk и е в процес на придобиване на Sailpoint и Anaplan.
Мъск обмисля да създаде нова социална мрежа
Идва ли ерата на сплинтернета и какво е това
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!