Г рупа, ръководена от Илон Мъск, направи оферта за 97,4 млрд. долара за закупуване на OpenAI само няколко месеца след като собственикът на социалната мрежа X заведе дело срещу компанията за изкуствен интелект, съобщава „Скай Нюз“ (Sky News).
Мъск съоснова OpenAI с настоящия главен изпълнителен директор Сам Алтман през 2015 г., но напусна преди компанията да потръгне,
след като пусна ChatGPT в края на 2022 г.
Първоначално стартиран като организация с нестопанска цел, OpenAI в момента преминава към модел за печалба – което се твърди, че трябва да направи, ако иска да може да си позволи да разработи най-добрите AI (изкуствен интелект) модели. Мъск не е съгласен с този ход и каза в прессъобщение относно офертата: „Време е OpenAI да се върне завинаги към силата с отворен код*, фокусирана върху безопасността, каквато беше някога. Ние ще се погрижим това да се случи“.
Офертата е подкрепена от конкурентната компания на Мъск за изкуствен интелект xAI, която може да се слее с OpenAI след евентуална сделка, според Wall Street Journal, който първи съобщи за офертата. Офертата се отнася само за организацията с нестопанска цел, която контролира компанията, а не за цялата операция на OpenAI.
OpenAI беше оценена на 157 милиарда долара
в последния кръг на финансиране през октомври миналата година. Сделка от такъв размер би изисквала от инвестиционната група да събере огромни средства.
Офертата на Мъск изглежда ескалира дългогодишното напрежение с бившия му колега Алтман, който публикува в социалната мрежа X: „Не, благодаря, но ще купим Twitter за 9,74 милиарда долара, ако искате“.
Припомняме, че Илон Мъск купи Twitter, сега наречен X, за 44 милиарда долара през 2022 г.
Алтман наскоро беше попитан дали може да увери потребителите, че една от най-бързо развиващите се генеративни платформи за изкуствен интелект ще продължи да поставя безопасността на преден план в това, което компанията прави. Той каза, че неговата платформа
може да бъде по-безопасна
на фона на опасенията, че бюрокрацията около изкуствения интелект ще получи сериозна съпротива, тъй като бизнесът казва, че задушава иновациите.
„Безопасността е неразделна част от това, което правим... Трябва да направим тези системи наистина безопасни за хората, или хората просто няма да ги използват. Това е същото нещо и ние ще работим изключително усилено върху това“, каза Алтман.
Признавайки, че безопасността не е на първо място в дневния ред на срещата в Париж, той добави: „Това всъщност не е основното нещо, за което слушаме на срещата – основното притеснение е „можем ли да направим това по-евтино, можете ли да имате повече от него, можем ли да го направим по-добро и по-напреднало“.
Но попитан дали OpenAI може да разгледа всички тези елементи, както и безопасността, той добави: „Да, ние можем да направим това“.
Мъск и Алтман се скараха публично, когато Мъск подаде оставка от борда на OpenAI през 2018 г. Те вече са въвлечени в съдебен процес, тъй като Мъск съди както OpenAI, така и Алтман миналата година, обвинявайки ги в нарушаване на договор, като се ориентират към печалба, твърдейки, че OpenAI се отказва от обещанието си да разработва внимателно изкуствен интелект и да го направи свободно достъпен.
Миналата седмица Мъск и адвокатите на OpenAI се изправиха във федерален съд в Калифорния,
докато съдия преценява дали да подкрепи искането на собственика на X за съдебна заповед, която да блокира превръщането на компанията в организация с цел печалба.
Окръжният съдия от САЩ Ивон Гонзалес Роджърс все още не се е произнесла по искането, но каза, че няма да спре делото да премине към съдебен процес.
*Софтуер с отворен код е софтуер, за който притежателят на авторските права на изходния код предоставя правата за обучение, промяна и разпространение на софтуера на всекиго и за всякакви цели.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!