Можем ли да доверим финансите си на телефона
Източник: iStock
1

С мартфоните са неизменен спътник в ежедневието на милиарди хора по целия свят. Умните телефони вече изместиха доста други устройства като MP3 плейъри, дигитални фотоапарати, видеокамери и т.н. А сега имат и друга цел – да заменят и портфейла на своя притежател. В настоящата ситуация с епидемията от коронавирус, плащането чрез смартфона и изпращането на пари между потребителите, каквито възможности предлага А1 Wallet, e добър метод за предпазване от заразяване.

Не по-малко важна причина да изберете дигиталния портфейл на А1 е и това, че 1% от средствата, платени от потребителите на А1 Wallet на POS терминал или онлайн, ще бъдат дарени от А1 на Министерството на здравеопазването за подкрепа на българските лекари в борбата срещу COVID-19.

Тенденцията портфейлът да влиза в телефона вече се случва. Въпреки това едно от основните притеснения на потребителите е сигурността на данните им. Новините за мащабни хакерски атаки са редовно явление и често се съобщава за най-различни проблеми и пробойни в сигурността на операционни системи, платформи, сайтове и приложения.

На фона на всичко това е нормално човек да се замисли доколко е добра идея да използва смартфона си като портфейл и да му повери финансовите си данни. Всъщност, рискът не е чак толкова голям. Модерните смартфони разполагат с доста нива на сигурност, а приложенията за дигитален портфейл, като A1 Wallet например, имат и допълнителни защити – да се използва пръстов отпечатък вместо парола и други.

Разбира се, изисква се и известна проактивност от страна на потребителя. С малко допълнителни усилия и внимание, финансовите данни ще се „чувстват“ доста „комфортно“ и сигурно в телефона.

Източник: iStock

Банковите приложения в мобилните устройства имат предимство спрямо компютрите. През тях е по-сигурно и има по-малък риск за тайното изтегляне на зловреден файл или код, казва Кайл Марчини, експерт и анализатор от Javelin Strategy & Research пред NerdWallet.

Британската организация Which? също отбелязва, че не е трудно човек да защити добре финансовите данни в телефона си с минимални усилия. За целта трябва да се спазват някои елементарни правила и съвети.

Заключен и криптиран телефон

Версиите на Android и iOS от последните няколко години позволяват криптиране на данните в телефона. Apple дори имаше доста остър конфликт с американските власти защото отказа да им помогне да декриптират iPhone на заподозрян. Компанията казва, че и да иска, не може, защото така е направила технологията.

Криптирането на данните на телефона, както и добрата парола или ПИН код за достъп, прави нерегламентираното достигане до тях значително по-трудно и времеемко. Затова е силно препоръчително да се активира дори и човек да не използва телефона си за мобилни разплащания и е задължително, ако има дигитален портфейл.

Източник: iStock

Добра парола

Освен за отключване на телефона, потребителят трябва да има и сигурна парола за достъп до самото финансово приложение. Трябва да е парола, която не използва повторно никъде другаде.

Също така е добре паролата да комбинира големи и малки букви, цифри и да е общо поне десетина символа. Да, досадно е да се въвежда толкова дълга парола, но е доста по-сигурно.

Сигурна връзка

Източник: iStock

Силно препоръчително е финансовите приложения да не се използват чрез WiFi мрежи със свободен достъп. Макар връзката между приложението и сървърът да е криптирана, риск винаги има, а той е по-голям при отворените мрежи, където няма как да се знае кой се е свързал и с какво оборудване и познания може да прави опити да проследява трафика. Затова плащанията трябва да се правят посредством доверен, защитен WiFi или през собствената мобилна интернет връзка.

А когато се плаща на онлайн магазин например, важно е човек да е сигурен, че връзката също е криптирана. Това може да се разпознае чрез префикса https:// в полето за адреси на браузъра. При мобилните приложения тази проверка е по-трудна, но официалните приложения в Google Play Store и Apple Store обикновено имат такова задължително изискване, особено за плащания. В противен случай не са допускани изобщо до магазина.

Приложение вместо браузър

Тъй като при мобилните приложения има по-високи изисквания от Google и Apple, тяхното ниво на сигурност като цяло е по-добро от това на повечето интернет сайтове. Затова, когато има възможност да се използва приложението на даден онлайн магазин или пък банка, по-добре е да се разчита на него, а не на браузъра.

Телефон под око

Колкото и сигурна да е дигиталната защита, човек не трябва да забравя и физическата. Елементарното правило, че не трябва да оставяме телефона си без надзор, важи с особена сила, когато в него са и финансовите данни.

В това число влиза функцията за безконтактни плащания. NFC чипът на телефона трябва да е изключен, когато няма нужда от него. Също така човек не трябва да оставя телефона си на бюрото в офис или другаде, когато ще напусне помещението дори и за кратко.

Внимателно с линковете и прикачените файлове

Един от любимите трикове на хакерите – фалшиви имейли и сайтове с предварително заразени линкове и прикачени файлове, работи прекрасно и през смартфони. Затова не трябва да се отварят такива писма от непознати и недоверени податели, не само на компютъра, но и на телефона.

Внимателно с „отключените“ телефони

Смартфоните имат допълнителни защити на операционните си системи, но има начини те да бъдат деактивирани. Това е т.нар. jailbreak, чрез който се дава достъп до системното ядро. Методът е популярен сред по-големите фенове на технологиите, защото им дава повече възможности за модификация и персонализация на софтуера.

Това обаче прави телефоните и по-уязвими на хакерски атаки. Когато човек ще използва смартфона си и за дигитален портфейл, подобно „отключване“ може да улесни хакерите. Също така не трябва да се инсталират и приложения от непознати източници и неофициални онлайн магазини.

Ъпдейти, ъпдейти, ъпдейти

И това старо правило също е валидно. Потребителят трябва да поддържа всички приложения и операционната система на телефона си възможно най-актуални. Всеки ъпдейт обикновено идва с подобрения в сигурността, така че не трябва да се подценява и пропуска.

С тези семпли, но ефективни съвети, смартфонът ще бъде сигурен дом за личните финанси на всеки човек. А това ще му позволи да е удобен заместител на традиционния портфейл.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Коментари 1
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

1 коментар
 
Преди операция: - Докторе, истина ли е, че ще ме оперира студент по медицина? - Да, истина е. - Ами ако нещо сгреши? - Ще…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Мария Павлова: Не искам и се надявам да не съм на мястото на Сарафов

Мария Павлова: Не искам и се надявам да не съм на мястото на Сарафов

България Преди 6 минути

Тя отбеляза, че не е получавала предложение да бъде министър на правосъдието в обсъждания в момента проект за кабинет

<p>Емблематична сграда гори в центъра на София</p>

Пожар гори в къща в центъра на Пловдив

България Преди 10 минути

На мястото на инцидента са изпратени шест екипа огнеборци

Шпионаж в Бъкингам: Истината за кралица Елизабет II и руския агент

Шпионаж в Бъкингам: Истината за кралица Елизабет II и руския агент

Свят Преди 36 минути

Антъни Блънт е бил един от най-висшите ѝ съветници

Лукашенко

Николай Лукашенко - най-доброто копие на баща си

Свят Преди 43 минути

Дали го готвят за наследник на президентския пост в Беларус четете в следващите редове

<p>&quot;Те идват от подземния свят, от затворите и арестите&quot;</p>

Доналд Тръмп обяви война на мигрантите в Колорадо

Свят Преди 51 минути

"Те идват от подземния свят, от затворите и арестите, от лудниците и психиатричните клиники", каза Тръмп

<p>&bdquo;Никога не съм виждал такава природна сила&ldquo;</p>

Бедствието в Лос Анджелис: Пожарникар изгуби дома си в огъня

Свят Преди 1 час

"Никога не съм виждал такава природна сила"

При акция в Пловдив: Иззеха вейпове и желирани бонбони с наркотици

При акция в Пловдив: Иззеха вейпове и желирани бонбони с наркотици

България Преди 1 час

Проверени са 159 търговски обекта и питейни заведения, арестувани са 24 души

<p>Каква е причината за пожарите в Лос Анджелис</p>

Каква е причината за пожарите в Лос Анджелис

Свят Преди 1 час

Полицията не изключва и умишлен палеж

Руският "сенчест флот" - незаконен и опасен

Руският "сенчест флот" - незаконен и опасен

Свят Преди 1 час

Около хиляда руски кораба от т.нар "сенчест флот" са кръстосвали Балтийско море миналата година

Украйна нанесе сериозни удари по няколко руски области

Украйна нанесе сериозни удари по няколко руски области

Свят Преди 1 час

При атаките са били повредени най-малко две фабрики

"Възраждане" и МЕЧ няма да подкрепят правителство с мандат на ГЕРБ-СДС

"Възраждане" и МЕЧ няма да подкрепят правителство с мандат на ГЕРБ-СДС

България Преди 1 час

Това заявиха депутати от двете формации в НС

<p>Почина главният равин на Турция (СНИМКА)</p>

Почина главният равин на Турция

Свят Преди 1 час

Той си отиде на 85-годишна възраст

Сбъдната мечта: Клиенти на кръчма са спасени след петдневен снежен капан

Сбъдната мечта: Клиенти на кръчма са спасени след петдневен снежен капан

Свят Преди 1 час

Веригата супермаркети Aldi успя да изпрати доставки, включително за „недостиг на червено вино“

<p>Мистериозен &bdquo;призрачен&ldquo; остров изчезна край Азербайджан</p>

Мистериозен „призрачен“ остров изчезна край Азербайджан

Любопитно Преди 2 часа

Парчето суша се появило край бреговете на Азербайджан след изригването на кален вулкан в началото на 2023 г. Но до края на 2024 г. той почти е ерозирал

,

Изгубен музикален фрагмент отпреди 500 години най-накрая може да бъде чут

Любопитно Преди 2 часа

Записът е открит в полето на страница, прикрепена към книга, която сама по себе си е от историческо значение

<p>5 звезди, които са&nbsp;<span style="color:#ff0000;"><strong>милиардери</strong></span></p>

5 звезди, които са милиардери

Любопитно Преди 2 часа

Някои звезди използват успеха си, за да изградят бизнес империи, които им носят невероятни богатства