Н яма спор, че Интернет се е превърнал в една от основните и дори най-важни части от ежедневието на човечеството. За хубаво или лошо, глобалната мрежа е неразделен елемент от комуникацията, работата, забавлението и множество останали дейности от живота на цивилизацията.
Именно затова от години има предложения достъпът до Интернет да бъде включен в основните човешки права. За известно време тези дискусии останаха на заден план, но сега се завръщат, отбелязва онлайн изданието LightReading.
За последно темата беше обсъждана в ООН преди шест години. Тогава беше приета резолюция, която да започне полагането на основите в тази посока. А през 2010 г. Финландия стана първата държава, която прие закон, който реално да гарантира правото на достъп до Интернет.
Мъск постави огромни цели пред Twitter
Според обновените усилия, ООН и подопечния Международен телекомуникационен съюз, до 2030 г. трябва да има възможност за хората по света да имат достъп до Интернет на достъпни за тях цени, ако желаят това. За сега това е само цел без много ясни идеи как ще бъде реализирана.
Интернет отново доказа своята стойност и значимост по време на пандемията, като помогна за запазване на милиони работни места и значително намали икономическите последствия. Затова някои държави сами решават казуса. В ЕС има и повече по-общи инициативи за осигуряване на WiFi достъп в общините, финансиране на 5G мрежите и др.
ЕС смята, че Apple пречи на конкуренцията
Остава въпросът как да бъде гарантирано, че достъпът до Интернет винаги ще е с разумна цена и до "всичкия интернет", а не само до някои части или потенциални зони. Темата за интернет неутралността също трябва да засегне достъпа до мрежата като човешко право.
Bitcoin се срина до най-ниското си ниво за годината
ЕС иска да забрани анонимните криптовалути
Разбира се, има и критици. Групата на ETC коментира пред EqualTimes, че интернет достъпът не покрива изискванията да бъде приет като "човешко право". Например той не може да се смята за неделима част от съществуването на човечеството. Трудно е и да се гарантира, че технологията няма да бъде завладяна или повлияна от различни лобита и бизнеси, които да искат да я ограничат или насочат в конкретна посока. Има и въпроси как ще се осигури и гарантира достъп до Интернет на хора в отдалечени райони и изолирани племена.
Основателят на Twitter: Вярвам само на Илон Мъск
Със или без Мъск, Тръмп няма да се върне в Twiiter
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!