Р азделението в световното общество е много голямо. Според проучване на Gallup, 80% от американците смятат, че страната им е дълбоко разделена по отношение на най-важните цели и ценности преди изборите следващия месец, съобщава Ars technica.
Това е безпрецедентно високо ниво, като разделението е по множество теми. Подобна е ситуацията и в Европа, както и много други страни по света.
Deep Mind, дъщерна компания на Google, която разработва изкуствен интелект (AI), смята, че може да използва модерните технологии, за да помогне. Тя е създала AI система, която нарича Habermas Machine. Кръстена е на германския философ Юрген Хабермас, който казва, че ако в един обществен дебат хората подхождат едни към други като равни, с уважение и перфектна комуникация, винаги ще бъде намерено решение на всеки въпрос.
Как може AI да помогне? Като се превърне в медиатор. Екипът на Deep Mind казва, че е наясно с критиките, които Хабермас е получавал, заради своите "екзотични възгледи за света". Но въпреки това се е вдъхновил от неговото твърдение и е решил да се опита да го реализира с помощта на AI.
OpenAI пуска ChatGPT за Windows
Habermas Machine става участник в срещите между хората. Алгоритъмът слуша аргументите на участниците и след това ги обобщава и предлага общо за групата становище. То е изработено така, че да обръща внимание на желанията и притесненията на всички и да предложи вариант, за който всички могат да се съгласят.
Системата може да предложи и други варианти, на базата на обратната връзка. Освен това тя анализира изказванията на всеки участник и ги използва, за да предвиди вероятността всеки от тях да се съгласи с предложените общи становища.
Google съветва как да се пазим от телефонни измами
Хакери атакуваха напълно изолирани компютри
След този анализ, Habermas Machine предлага първо становището с най-голяма вероятност да бъде прието от всички. Участниците могат да напишат своите мнения и критики за предложението и системата ще им предложи нов вариант. Това може да се прави неограничен брой пъти докато се постигне съгласие. Разчита се и на търпението и желанието на участниците да продължат с опитите колкото е нужно.
Системата е готова, но не се съобщават данни колко успешна е в постигането на съгласия. Амбицията е постепенно да бъде доказано, че тя е действително безпристрастна по казусите и след това да бъде популяризирана сред обществени групи, организации и дори сред политици.
Умните очила на Meta са проблем за всички
Microsoft Copilot вече може да чете, говори и мисли
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!