С лед години прогнози, очаквания и нагласи, мобилните мрежи от пето поколение (5G) вече започват да навлизат в реална употреба. Едно от големите очаквания към 5G мрежите е, че ще доведе до свързването на милиарди нови устройства и сензори към интернет и ще осигурят много по-бърза и стабилна връзка. Всичко това може да предначертае и края на смартфоните, смята изпълнителният директор на мобилния оператор AT&T, цитиран от онлайн изданието CNET.
Държим ли бъдещето в ръцете си с Huawei Mate X
Samsung иска да събуди пазара с Galaxy Fold и S10
"Носим със себе си тези устройства, които са по-големи отколкото трябва... Очаквам те да се махнат. Можем да очакваме, че ще навлезем в свят без дисплеи. Свят, в който очилата са вашият дисплей. Не ви трябва друг екран", смята Рандал Стивънсън, изпълнителен директор на AT&T.
Huawei отговаря на Samsung със своя сгъваем смартфон
Смартфоните от висок клас вече са само за избрани
Смартфоните действително имат доста недостатъци. Те са скъпи, чупливи, постоянно искат вниманието на потребителя, батериите им не издържат много и не са от най-удобните за по-дълга работа.
От години компаниите работят по най-различни устройства, които един ден да заменят класическия смартфон. Сред тях са очилата с добавена реалност, сгъваемите устройства и дори холограми и системи за жестово и гласово управление. По ирония или не, всички техзи технологии в момента по един или друг начин са свързани със смартфоните. Повечето подобни устройства, които ги предлагат, разчитат именно на връзка със смартфон, за да използват неговия хардуер и мобилна връзка.
В момента мобилните мрежи в голяма степен ограничават истинското развитие на подобни устройства. Дори LTE мрежите не са достатъчно бързи и стабилни, за да могат да се използват за дълго теглене на големи обеми от информация. А хората днес консумират повече дигитални данни от когато и да е било, като тази консумация тепърва ще расте в пъти.
iPhone губи инерция, идва ли краят на ерата на Apple
Именно затова устройства като очила с добавена реалност все още не могат да предложат реална алтернатива на смартфоните. За да са атрактивни за потребителите, очилата трябва да стилни, удобни и леки. Но, за да работят добре и да отговарят на очакванията, те се нуждаят от мощен хардуер, много памет и батерия. Все неща, които са несъвместими със стилни, тънки рамки.
Всичко това може да се реши лесно, ако в рамките на очилата има съвсем малко хардуер, мобилен модул и батерия, а основната част от изчисленията и данни се съхраняват в "облак" и се изтеглят от там в реално време. За целта обаче е нужна именно мрежа с качествата на 5G и то след като 5G "узрее", т.е. поне още няколко години.
Скритият победител през 2018 г. - умните говорители
Увеличава се интересът към евтините смартфони
За сега "животът" на смартфона не е застрашен. Мобилните телефони имат още няколко години живот, като тепърва предстои и следващия етап от тяхното собствено развитие - сгъваемите модели. Освен това не липсва и потребителският навик. Хората трудно ще харесат идеята да не съхраняват снимките си например в телефона, а само в отдалечен сървър дори и връзката им с мрежата да е перфектна във всеки един момент.
И макар 5G мрежите сами по себе си да не "убият" смартфона, то те със сигурност ще се окажат помощник на устройството, което един ден неизбежно ще ги замени. Това дори може да не са очилата с добавена реалност, както в момента е най-честата прогноза, а някое съвсем друго и неочаквано устройство, което ще се появи през следващите години. До тогава обаче, смартфоните няма да ходят никъде.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!