И нтернет бруазърите са най-използваното приложение, като благодарение на тях хората могат да сърфират в мрежата и да разглеждат най-различни сайтове и услуги. Съответно през тях преминават огромни по обем и разнообразие данни, включително лична информация.
Браузърите са „прозорец“ към интернет света и като такива имат двойна роля. Преминавайки през сайтове и платформи, те са обект на постоянни атаки от вируси и други зловредни кодове. Затова те трябва да защитават не само компютъра и данните в него, но и действията на самия потребител.
Създателите на браузъри поставят голям акцент над тяхната сигурност, като понякога това може да провокира „раждането“ на някои митове, които подвеждат потребителите, отбелязва How-to Geek. Ето някои от тях.
Microsoft поправя 78 уязвимости в Windows
Например погрешното схващане, че режимите за поверително сърфиране са анонимни и защитават от вируси. Т.нар. инкогнито режими са практични в ежедневието за ситуации, в които човек може да иска дискретност. Те не пазят история на посетените сайтове и се опитват да ограничат проследяването от платформите за реклами (с различна успевеамост). Но инкогнито режимите в никакъв случай не гарантират пълна анонимност нито пазят от вируси. Сайтовете и интернет доставчиците, дори и хакерите, все още могат да събират данни от трафика и за устройствата.
Друг мит е, че HTTPS връзките също осигуряват пълна защита. HTTPS вече е задължително изискване за много сайтове и услуги. Това е метод за криптиране на преноса на данни между устройството и сървъра. Той обаче не спира пренос на вируси и зловредни кодове, ако сайтът е компрометиран от хакери. Също така наличието на HTTPS връзка не означава, че тя е напълно защитена. Самите хакери също могат да я използват, за да прехвърлят данни и да затруднят проследяване или най-малкото за да подведат жертвите си, че всичко е наред.
Не само резолюцията е важна за качествено видео
Как да намалим отблясъците от екрана на телевизора
Същото важи и за VPN връзките. Те са друг начин за защита на комуникацията между браузъра и сървъра, но не дават пълна гаранция, че данните не могат да бъдат прихванати. Най-малкото самият доставчик на VPN услугата би могъл да има такъв достъп, освен ако не е дал изрични гаранции, че не го прави. А често при безплатните VPN-и именно това е „цената“.
Има ли смисъл да изключваме компютъра си
Как пълноценно да използваме лаптоп като настолен PC
Друг мит е, че всички добавки за браузъри са безопасни. Това са т.нар. плъгини и разширения, които дават допълнителни функции и действително могат да са много практични за потребителите. И затова са толкова популярни, но и хакерите често се опитват да ги компрометират или дори създават свои привидно „добри“ добавки, които са със зловреден код и имат за цел да откраднат данни или пък да използват системните ресурси на компютъра, за да „копаят“ криптовалути. Затова потребителите трябва да са внимателни какви добавки инсталират и от кои източници. Препоръчително е да се използват официалните онлайн магазини на браузърите.
Windows 10 ще синхронизира и известията от Android
Windows 11 става много по-бърз с нов ъпдейт
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!