А мериканският президент Доналд Тръмп официално подписа новите мита, които въвеждат тарифи за почти всички стоки и услуги, които се внасят в САЩ от практически целия свят. Това изненада голяма част от бизнеса, който очакваше вече обявените мита за Китай и няколко други страни да бъдат официализирани.
В съобщението на Тръмп обаче имаше и няколко неприятни изненади за ИТ бизнеса. През последните няколко години браншът инвестира в заводи в различни страни в Азия именно, за да се предпази от подобна търговска война с Китай.
Тръмп обаче въведе мита и за страните, в които ИТ гигантите са преместили производството си. Apple например произвежда iPhone в няколко държави, като бройките за САЩ се правят във Виетнам, където досега нямаше мита. Новите правила въвеждат 46% тарифа за вноса от тази страна. Част от производството за САЩ е и в Индия, която пък получава 26% мито.
Тръмп обяви търговска война на света
Ева Майдел: ЕС е готов да отговори на САЩ с мита за 26 милиарда евро
Американският президент обяви и премахване на изключенията за по-евтини пратки, които досега не се облагаха с мита. Тези изключения спират на 2 май т.г., което ще засегне и всички онлайн магазини, включително гиганти като Temu, Shein, Amazon и др. САЩ обявиха и 34% "реципрочно" мито на почти всички продукти, които се внасят от Китай (досега имаше тарифа от 20% за някои стоки). В профила си в Truth Social Тръмп публикува и таблица, в която показва, че повечето страни в момента имат по-високи мита за американските стоки, отколкото САЩ въвеждат.
Тези действия практически обезсмислиха годините инвестиции и усилия на ИТ гигантите да изградят производствен капацитет в различни държави, за да се предпазят от ефектите на митата. Идеята на Тръмп - да "мотивира" бизнесът да инвестира в местно производство. Това обаче ще отнеме време и много средства и реципрочността на мерките ще направи стоките по-скъпи не само в САЩ, но и в целия свят.
Канада ще наложи ответни мита на САЩ
Резултатът от митата беше мигновен. Цените на акциите на ИТ гигантите тръгнаха надолу, след като се оказа, че практически всички компании са засегнати и то по няколко начина. Apple например произвежда процесорите си в Тайван, който получава мито от 32%.
Компанията преди се ползваше и с изключения за някои от компонентите, но Тръмп вече премахва всякакви привилегии. А без изключенията, Morgan Stanley изчислява, че Apple ще плаща допълнителни 8,5 млрд. долара годишно само за вноса от Китай.
В резултат, акциите на Apple се понижиха с над 7,5% в часовете след затварянето на борсите. Ако тенденцията се запази и през днешния ден, това ще е най-големият срив за Apple от септември 2020 г. насам.
Всички останали ИТ гиганти също записаха спадове. Nvidia загуби около 4% от стойността си, а Tesla - 4,5%. Alphabet, Amazon, Meta и Microsoft регистрираха понижения между 2% и 5%. Като цяло технологичният индекс NASDAQ завърши най-лошото си тримесечие от 2022 г. насам, като се понижи общо с 10% за първата четвърт на годината и новината за митата не помага за оптимизма.
Тръмп обяви, че целта на митата е "да ускорим местното производство, да отворим чуждите пазари и да разрушим чуждите търговски бариери. В дългосрочен план повечето производство у дома ще доведе до по-силна конкуренция и по-ниски цени за крайните потребители", смята американският президент, цитиран от CNBC.
Заради Тръмп ИТ браншът преосмисля кой ще наеме
OpenAI пусна най-усъвършенствания си генератор на изображения и превзе социалните мрежи
Той похвали Apple, Meta и Nvidia, че вече инвестират в САЩ. Тръмп изтъкна решението на Apple да инвестира 500 млрд. долара в САЩ: "Никога не са харчили такива пари тук, а сега ще построят заводите си тук".
Съосновател на Google обвини служителите, че няма AGI
Signal: Приложението, в което се обсъждат военни планове – колко сигурно е наистина?
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase