Meta обяви, че ще подсили битката си с подвеждащата информация и дезинформацията в платформите си в България. За целта ИТ гигантът добавя още една организация, която ще проверява фактите на публикациите, които се разпространяват чрез социалните ѝ мрежи.
Това е Factcheck.bg, която става втората организация с тази задача за България. Тя ще продължи и останалата си дейност, като проверките в рамките на платформите на Meta ще са отделен проект. Meta вече работи с над 100 организации за проверка на фактите на 60 езика в повечето държави по света.
ИТ гигантът сподели, че всички организации за проверка на фактите, които избира, преминават проверка и одобрение от организацията IFCN. Тя следи организациите да отговарят на единни световни стандарти и да покриват определени изисквания, за да може да им се има доверие, че ще вършат работата коректно.
Самите организации имат свободата да избират кои публикации да проверяват в рамките на платформите на Meta. Това може да става чрез сигнали, получени от потребителите или пък по собствена преценка, когато попаднат на определена публикация.
Как да избягваме измами в мобилните приложения
Най-често проверките са насочени към твърдения, за които може да се докаже дали са истина или не, както и съдържание, което придобива "вирусно" разпространение, т.е. става много популярно. Обект на проверки не са публикации, които са лично мнение или форма на изкуство.
Също така организациите не могат да блокират страници или профили в социалните мрежи. Те могат единствено да проверяват информацията и след това да публикуват съответното опровержение или потвърждение.
Meta преценява какви да са последиците за нарушителите. Наказанията могат да бъдат различни според вида на нарушението и дали е първо или поредно.
САЩ обвиниха 4-ма души в онлайн измами за $80 млн.
Компанията казва, че съдържание, което нарушава общите ѝ правила, приканва към насилие или по друг начин може да доведе до нараняване или намеса в избори, се изтрива. Публикациите с други подвеждащи твърдения или дезинформация, могат да бъдат с ограничено разпространение. Към тях може да се добавят и различни етикети за предупреждение към потребителите или пък карета с пояснения и връзка към допълнителна информация от официален източник.
Потребителите могат да бъдат предупреждавани и превантивно, ако тръгнат да споделят информация, за която вече има проверка и потвърждение, че не е коректна. Страниците и групите, които регулярно споделят неточна, подвеждаща информация или дезинформация, ще получават допълнителни наказания, които могат да достигнат до ограничаване на разпространението на всички техни публикации и премахване на възможността да изкарват доходи от реклами.
Зукърбърг: Нашият Quest 3 е по-добър от Apple Vision Pro
Приложението на Gemini идва и в Европа
По отношение на политиците Meta запазва досегашната си позиция, че тяхната реч не трябва да бъде ограничавана. Компанията смята, че ако ограничи речта на политиците, това може да е в ущърб на потребителите, които ще са по-малко информирани какво говорят техните избраници.
Тя изтъква, че изказванията на политиците така или иначе са постоянно проверявани от множество медии, анализатори и опоненти, така че е в полза на дебата да се чуват повече гледни точки. Въпреки това Meta припомня, че политиците все пак трябва да изпълняват общите правила на платформите.
Кои са катастрофалните рискове на AI
Нов риск: Чатим с новата си любов или просто с AI
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!