Meta е поредният ИТ гигант, който си навлече гнева на Европейската комисия (ЕК). Тя обяви, че е изпратила на компанията предварителното си мнение, че според институцията, Meta нарушава Закона за цифровите пазари.
И по-конкретно заради политиката "плати или се съгласи" по отношение на личните данни. Наскоро Meta въведе платен абонамент в рамките на ЕС, който позволява на потребителите да се абонират за Facebook или Instagram и в замяна получават достъп до няколко допълнителни функции, премахват се рекламите и данните им няма да се събират за рекламни цели.
Предложението провокира проверка от страна на ЕК. Предварителната позиция е, че услугата не отговаря на закона. Според ЕК, моделът на Meta не позволява на потребителите да изберат версия на услугата, която да е същата, но с по-малко персонализирани реклами и не им дава възможност да използват правото си свободно да се съгласят данните им да бъдат използвани.
ЕК има предвид, че Meta практически задължава потребителите или да платят, за да използват социалните мрежи, или да предадат личните си данни за реклами. Според новия Закон за цифровите пазари, потребителите трябва да имат равен достъп до услугите дори и ако не са съгласни да предадат данните си за рекламни цели.
Европа изобилства от AI компании, но ще има ли хит
ЕК казва, че сега очаква от Meta нейния отговор и предложения за отстраняване на нередностите. Комисията си е дала срок от 12 месеца за приключване на проверката, считано от датата на нейното начало, т.е. 25 март 2024 г.
Ако Meta бъде призната за виновна от ЕК, Комисията може да наложи глоба до 10% от световния годишен оборот на компанията и до 20% при повторно нарушение. При системно нарушаване на правилата може да се стигне и до принуждаване на компанията да раздели бизнеса си или дори да има забрани.
ИТ лидери: AI не е проблем за работните места
Шеф на Meta се подигра с Мъск заради AI
Пред Ars technica Meta обяви, че ще оспори предварителните открития на ЕК. Компанията казва, че предложените абонаменти са направени според насоките на Европейския съд и изпълняват Закона за цифровите пазари. ИТ гигантът допълва, че ще води конструктивен диалог с европейските институции за решаване на казуса.
Apple обмисля да внедри AI системи от почти всички
Все повече студенти "пишат" курсовите си с AI
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!