Т окийският университет забрани на своите студенти да предават есета, доклади и дипломни работи, написани с помощта на изкуствен интелект (ИИ) чрез чатбота ChatGPT. Останалите японски университети също въвеждат масово ограничения за използването на чатботове в научната работа, пише в. „Гардиън“.
„Вярваме, че студентите трябва сами да пишат научни трудове и затова няма да приемаме за оценяване текстове, създадени чрез използването на ИИ“, се подчертава в изявление на Токийския университет. „Ако употребата се потвърди от инструменти за откриване, ще бъдат предприети строги мерки в съответствие с дисциплинарния правилник на университета относно нарушенията“, се допълва в него.
Ситуацията с ChatGPT в понеделник на пресконференция в Токио коментира главният секретар на правителството на Япония Хирокадзу Мацуно. „Продължаваме да изучаваме тенденциите, свързани с технологиите за изкуствен интелект, и анализираме опасенията, които те са причинили, включително възможността за изтичане на лична информация на потребители“, каза главният секретар на кабинета. Министерството на образованието, културата, спорта, науката и технологиите на Япония издаде препоръки относно използването на ChatGPT поради опасения, че масовото приложение на чатбота в образованието може да попречи на обучението на учениците да мислят самостоятелно.
Universities in Japan are restricting students' use of the OpenAI chatbot ChatGPT due to concerns about information leaks from the artificial intelligence tool. pic.twitter.com/kPsEhQHJOi
— Cablgram (@cablgram) April 10, 2023
Компанията „ОупънЕйАй“ пусна ChatGPT през ноември миналата година и чатботът веднага придоби популярност в интернет, като експертите похвалиха способността на инструмента за ИИ да отговаря на потребителски запитвания с резултати, подобни на човешките. Чатботът демонстрира способност да обобщава научни изследвания и да отговаря на логически въпроси, а също така се справи с изпитите в бизнес училищата и медицинските изпити, които са от решаващо значение за студентите.
Позовавайки се на някои от тези постижения, експерти по изкуствен интелект предупредиха, че поради напредналата технология може да има значителни смущения, особено в академичните среди. Те казаха, че ИИ е способен да дава правдоподобно звучащи, но неправилни отговори с очевидни грешки на някои запитвания. Експертите сигнализираха, че в областите, в които изкуственият интелект не разполага с достатъчно знания, той може уверено да предоставя неверни отговори, които да заблудят хората, като добавиха, че използването му може да доведе и до нарушаване на авторските права.
В набор от инструкции за преподавателите университетът на Тохоку отбеляза, че макар да е „нереалистично“ напълно да се премахне използването на инструменти като ChatGPT, „особено след часовете“, може да възникнат сериозни проблеми за самообучението на студентите, ако те използват генеративен ИИ за съставяне на доклади, което може да доведе до „наказания в оценките“.
„Предполагайки, че много ученици ще го използват, ще вземем необходимите мерки“, отбеляза университетът на Тохоку. Учебното заведение също така предупреди своите преподаватели за друга опасност - когато използват инструменти с ИИ за оценяване и превод на непубликувани резултати от научни изследвания, данните могат неволно да изтекат към доставчика на услугата. „Като се използват входните данни към сайтовете за генериране на ИИ и превод като учебни данни, те се представят като отговор на други потребители и също има опасения, че информацията ще изтече. Моля, бъдете много внимателни“, заявиха от университета Тохоку, като добавиха, че подобен сценарий може да се разиграе и за други поверителни данни. „Съществува опасност информация, която не бива да изтича навън, като например информация за приемния изпит и лична информация за студенти и преподаватели, да бъде предадена на доставчиците на услуги чрез изкуствения интелект", се казва в съобщението.
ChatGPT Is Banned in Italy Over Privacy Concerns | @nytimes https://t.co/iv8LgKY5q4 pic.twitter.com/9Ve1AW29Dg
— Publishers Weekly (@PublishersWkly) April 6, 2023
На 31 март Италия забрани използването на ChatGPT, като органите за защита на данните обявиха, че услугата на ИИ ще бъде разследвана поради опасения за неприкосновеността на личния живот. Властите смятат, че системата за ИИ няма подходящо правно основание да събира лична информация за хората, които я използват. Съобщава се, че други регулатори на данни в Европа, включително надзорни органи във Франция и Ирландия, също разговарят с италианските власти, за да разберат основанието за тяхната забрана. Миналата седмица Германия обяви, че обмисля забрана на ChatGPT поради опасения за неприкосновеността на личния живот.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!